Wydarzenia

Zaproszenie na konferencję "Niepodległość jako idea" - Muzeum AK

wyzwolonaMuzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie zaprasza na Ogólnopolską konferencję naukową "Niepodległość jako idea. Historyczne, społeczne, polityczne oraz kulturowe wyobrażenia niepodległości na przestrzeni dziejów" finansowaną ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego 22-23 listopada 2018 r. o godz. 11:30, Muzeum AK w Krakowie, ul. Wita Stwosza 12, Aula, I piętro.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji.

 

Ormianie w służbie Rzeczpospolitej - inauguracja wystawy na Przystanku Historia IPN w Krakowie

Szanowni Państwo, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na uroczystą inaugurację wystawy pt. „Ormianie w służbie Rzeczpospolitej” – 14 listopada 2018 r., godz. 17.00, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).

Wystawa, zorganizowana przez Armenian Foundation z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 650-lecia obecności Ormian w Polsce, prezentuje sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli społeczności ormiańskiej, działających w obszarach kultury, polityki i wojskowości. Jej otwarciu na „Przystanku Historia” towarzyszyć będą prelekcje oraz pokaz filmu dokumentalnego pt. „Z krwi jestem Ormianinem, z duszy i przekonań Polakiem. Walerian Tumanowicz – Żołnierz Wyklęty”.

Więcej…
 

Krakowska Loża Historii Współczesnej. Dyskusja o buncie więźniów Treblinki - 15.11.2018

silaSzanowni Państwo, zapraszamy na listopadowe spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej, zatytułowane „Siła bezsilnych”. Tym razem wyjątkowo nie w środę, lecz w czwartek – 15 listopada 2018 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8 (róg Garbarskiej), godz. 18.

Gośćmi spotkania będą dr Martyna Rusiniak-Karwat i Michał Wójcik, autor książki „Treblinka ’43. Bunt w fabryce śmierci” (Znak – Litera Nova, Kraków 2018). Dyskusje poprowadzi Roman Graczyk.

Treblinka była piekłem na ziemi, prawdziwą fabryką śmierci. Michał Wójcik odtwarza kulisy tej przemysłowo zorganizowanej zbrodni, poczynając od postaci komendanta obozu Franza Stangla, poprzez sposób organizacji i statystykę zabijania, służby pomocnicze, topografię obozu, skalę reakcji ludzi przeznaczonych na szybką śmierć i tych, których planowano zabić później, a chwilowo przeznaczono do pracy, technologię gazowania ludzi i spalania zwłok.

Obcowanie z piekłem na ziemi może wywołać reakcję zobojętnienia – tak bywało zazwyczaj – albo reakcję buntu. Ta druga jest przedmiotem skupionej uwagi autora. Najpierw obozowa konspiracja, potem sam moment buntu. Żydowski bunt w Treblince, 2 sierpnia 1943 r., nie dostał polskiej pomocy. Ale powstała, a nawet utrwaliła się w powszechnej świadomości, opinia przeciwna. Dlaczego? O tym chcemy rozmawiać na „Przystanku Historia”.

 

 

Wykład: Australia, Wyspy Salomona i Fiji

australiaNowohucka Akademia Seniora zaprasza na spotkanie z geografem i podróżnikiem - Mariuszem Gotfrydem, który opowie i zaprezentuje kadry ze swojej podróży po Australii, Wyspach Salomona i Fiji.

19.11. godz. 15.30, Nowohucka Akademia Seniora (os. Centrum A 6a)

Wstęp wolny.

 

Festiwal Rozmaitości

rozmaitosciJak wyhodować LAS W SŁOIKU, stworzyć własny KOMIKS albo COŚ Z NICZEGO? Co kryje się pod tajemniczą nazwą CAPOEIRA i jak grają BUM BUM RURKI? Jak to jest być CYRKowcem, a jak DidżeJem? Odpowiedź na wszystkie te pytania będzie można znaleźć podczas Festiwalu Rozmaitości – dwóch dni warsztatów, pokazów i doskonałej zabawy dla rodziców i dzieci od 3 roku życia. Na imprezę zaprasza Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) w weekend 17 i 18 listopada br., w godzinach od 14.00 do 19.00.

W trakcie Festiwalu Rozmaitości będzie można skorzystać z wielu atrakcji. Nie zabraknie zajęć cyrkowych – jazdy na monocyklu, chodzenia na szczudłach i balansu na rola bola, zajęć muzycznych, podczas których m.in. będzie można wniknąć w tajniki konsolety DJ, warsztatów tanecznych oraz akrobatycznych sztuk walki. Podczas zajęć plastycznych będzie można stworzyć własnoręcznie malowaną torbę lub autorski komiks.

Więcej…
 

Projekt Wspólna Sobota: Ułańskie przejażdżki

ulanskieZapraszamy na jesienny piknik, podczas którego będziemy świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji zapraszamy wszystkich mieszkańców os. Centrum A i Nowej Huty, na spotkanie z Krakowskim Szwadronem Ułanów im. Józefa Piłsudskiego. W programie przejażdżki konne, a także tworzenie kotylionów i zabawy ruchowe, a do tego jak zawsze domowe ciasto i ciepłe napoje na rozgrzewkę.

17.11. godz. 11.30-13.30, Klub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Dzieci do lat 3 biorą udział w zajęciach wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

 


Strona 3 z 420