Wydarzenia

Metalowe (pra)historie – wykład

kraina_mnichowWykład o odkryciach archeologicznych na terenach Nowej Huty w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: dr hab. Jacek Górski (Muzeum Archeologiczne w Krakowie). Wstęp wolny.

10 października 2017 r., godz. 18.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

Dopiero 5,5 tysiąca lat temu ówcześni mieszkańcy Nowej Huty – archeologicznego Eldorado – weszli w posiadanie metalu. Importowane przedmioty prestiżowe z miedzi odnaleziono w grobach w Wyciążu i Cle. Młodszy o ponad tysiąc lat grób mężczyzny z Mogiły zawierał nawet złote kółeczka. Metalu nie znali łowcy, którzy ponad 20 tysięcy lat temu upolowali w Nowej Hucie mamuta, ani pierwsi rolnicy kolonizujący tereny nad Dłubnią 7,5 tysiąca lat temu. Dopiero po roku 1500 p.n.e. przedmioty metalowe stały się powszechne nad Wisłą i Dłubnią. Były wykonane z brązu – stopu miedzi i cyny. Część z nich wykonali metalurdzy z Nowej Huty. Wielki przełom technologiczny zawdzięczamy Celtom (od III w. p.n.e.) – innowacyjnemu ludowi, który upowszechnił żelazo. Kowale z tego czasu wytwarzali wiele przedmiotów codziennego użytku (np. sierpy, półkoski, siekiery itp.). Ostatni akt opowieści to powstanie w 1469 r. huty miedzi, której właścicielem był Jan Turzo.

Więcej…
 

Ogólnopolskie Wietrzenie Szaf z Szafa.pl – Kraków

szafingMasz za dużo ciuchów i nie mieszczą się w Twojej szafie? Wymień je lub sprzedaj podczas SZAFINGU - Ogólnopolskiej Akcji Wietrzenia Szaf z Szafa.pl i Ośrodek Kultury Norwida i skompletuj jesienną garderobę!

14 października 2017 r., godz. 11.00-14.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

W kilku miastach w Polsce spotkamy się w sobotę 14 października, by wspólnie wymieniać się, kupować i sprzedawać! :) W Krakowie spotykamy się w Ośrodku Kultury Norwida ♥

Więcej…
 

BLACKPRINT / Koncert

blackprintZapraszamy na koncert duetu BLACKPRINT w składzie: Marcin Miśkiewicz (gitara) i Kuba Furmich (wokal).

14 października 2017 r., godz. 19.00, C-2 Południe Cafe, os. Górali 5, Kraków.

Czy do rockowych koncertów potrzeba wielu instrumentów, sekcji rytmicznej, ścian wzmacniaczy ustawionych za plecami pięcioosobowego składu?

Takie przemyślenie pewnego dnia naszło Marcina - gitarzysty który muzykuje na wszystkim co posiada struny. Odpowiedź na to pytanie przyniósł Kuba - wokalista, który głosem mógłby burzyć ściany. I tak powstał Blackprint.

Duet istnieje od 2016 roku, grając covery polskich i zagranicznych wykonawców, we własnych aranżacjach. Czynnie koncertuje po krakowskich lokalach, dzieląc się energią płynącą z rockowych utworów!

Blackprint udowadnia, że gitara akustyczna i wokal wystarczą, by rozkręcić rock&roll'ową imprezę!

Więcej…
 

Kraina mnichów, możnowładców i artystów – wykład

kraina_mnichowWykład o nieoczywistych historiach terenów Nowej Huty w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: Maciej Miezian (Oddział Dzieje Nowej Huty MHK). Wstęp wolny.

17 października 2017 r., godz. 18.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

Maciej Miezian – historyk sztuki, publicysta związany z Nową Hutą. Autor przewodnika Nowa Huta – socjalistyczna w formie, fascynująca w treści, który był pierwszą tak szeroką prezentacją dzielnicy.

Więcej…
 

Pejzaż miejski / Wystawa malarstwa Wioletty Jaskólskiej

jaskolskaGaleria Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na wystawę malarstwa Wioletty Jaskólskiej zatytułowanej „ Pejzaż miejski”. Wystawa można oglądać od 19 października do 20 listopada 2017 r. w Galerii OKN. Wstęp wolny.

19 października – 20 listopada 2017 r., Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

Wioletta Jaskólska urodziła się 27.02.1969 r. w Lidzbarku Warmińskim. Studia na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie, później studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Pracuje w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku profesora w Instytucie Sztuk Pięknych. Doktorat w zakresie sztuk pięknych w dyscyplinie malarstwo w 2003 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Habilitacja na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 roku. Od 1997 należy do ZPAP w Olsztynie.

Więcej…
 

Ludzie Książki – nowy cykl spotkań w Bibliotece OKN

ludzie_ksiazkiLudzie książki - cykl spotkań z ludźmi związanymi z książką i literaturą. W planie spotkania z wydawcą, tłumaczem, blogerem, twórcą komiksów itp. Będziemy chcieli się dowiedzieć o ich pracy, zainteresowaniach literackich, wyborach , trudnościach, relacjach twórca-odbiorca.

Więcej…
 


Strona 4 z 301