Wydarzenia

Zajrzyj do Huty

W tym roku po raz kolejny Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie włączyła się w projekt pn. „Zajrzyj do Huty” organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i kilkudziesięciu Partnerów działających w ramach Muzeum Rozproszonego Nowej Huty. Biblioteka przy współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do wzięcia udziału w grze miejskiej NHunt, która odbędzie się 21 września br. w godzinach od 1000 do 1400. Celem tej nowej formy aktywności jest zapoznanie uczestników z ważnymi miejscami dzielnicy i jej historią. Rozpoczęcie będzie miało miejsce w Bibliotece Głównej na os. Stalowym 12. Każda z grup otrzyma koperty z zaszyfrowanymi wskazówkami, które doprowadzą do poszczególnych punktów kontrolnych. Uczestnicy będą wykonywali zadania zawarte na karcie pytań. Grupa która rozwiąże wszystkie polecenia i wróci jako pierwsza do Biblioteki Głównej zwycięży i otrzyma ciekawe nagrody. Każdy uczestnik otrzyma dyplom za udział w grze NHunt. Drugim wydarzeniem przygotowanym przez Bibliotekę jest czytanie w przestrzeni miejskiej pn. „Z książką do ludzi”. Odbędzie się w godzinach od 1400 do 1500 przed Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Dzieje Nowej Huty”, na os. Słonecznym 16. Zaproszeni goście i wolontariusze będą czytali utwory związane z Nową Hutą, a także utwory nowohuckich autorów. Wśród zaproszonych gości będą aktor Teatru Ludowego w Krakowie - Tadeusz Piotr Łomnicki oraz Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa – Jerzy Fedorowicz Junior.

 

Słoneczniki 2013 rozdane!

W niedzielę, 8 września 2013, w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w konkursie portalu CzasDzieci.pl na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci. Poznaliśmy laureatów Statuetek Złotych Słoneczników oraz Nagród Rodziców, ale szczególne podziękowania i gratulacje zostały skierowane do wszystkich organizatorów nominowanych inicjatyw za trud włożony w przygotowanie wydarzeń, których poziom był jak co roku bardzo wysoki.
Już po raz trzeci krakowscy Rodzice i Jury składające się z ekspertów z zakresu rozwoju i wychowania dziecka wyłonili najbardziej wartościowe perły krakowskiej oferty wydarzeń dla dzieci. Oficjalny werdykt został ogłoszony ponownie w pięknej scenerii Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa – partnera akcji Słoneczniki 2013, przy obecności przedstawicieli Władz Miasta, Jury konkursu, organizatorów wszystkich nominowanych inicjatyw oraz rodziców z dziećmi. W każdej z kategorii – język, logika, sztuka wizualna, muzyka, ruch oraz przyroda  – przyznane zostały Statuetki Złotych Słoneczników, czyli nagrody przyznane przez szanowne Jury oraz Nagrody Rodziców przyznane za zdobycie największej ilości głosów w otwartym plebiscycie podczas II etapu konkursu. Natomiast każdy z nominowanych organizatorów otrzymał pisemne gratulacje i podziękowania, ponieważ wszystkie nominowane inicjatywy, jak podkreślali organizatorzy Konkursu, są zwycięzcami, jako zdobywcy dziecięcych serc i uznania rodziców. Każdy inicjator mógł też usłyszeć kilka dobrych słów, jakie o nim pisali Rodzice zgłaszający daną inicjatywę.

Więcej…
 

Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty.

Serdecznie zapraszam sympatyków historii, podróży i kultury oraz społecznych opiekunów zabytków na spotkanie pn.  PYŁ Z LANDRYNEK. HISZPAŃSKIE FIESTY. Naszym gościem będzie dziennikarka, reporterka, nowohucianka Katarzyna Kobylarczyk. Spotkanie poświęcone hiszpańskim fiestom odbędzie się 12 września o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, s. 19. Wstęp wolny.
"„Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” to opowieść o kraju, gdzie wieje tramontana, szatański wiatr z opowiadania Márqueza, gdzie ludzie dla zabawy podpalają styropianowe figury większe od domów, a w święta obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami i rzepą. To relacja z miejsc, gdzie w Wielki Piątek bije się w bębny, aż krwawią dłonie, a czarownice odpędza się ciepłą wódką. To także zbiór historii o bandytach, rzeźnikach, królach i tancerkach z zapomnianych miasteczek Kastylii-La Manchy, Andaluzji, Estremadury i Katalonii. Książka jest owocem trzech lat życia i podróży po Hiszpanii, a przede wszystkim pogoni za iberyjskimi fiestami autorki-reporterki Katarzyny Kobylarczyk-Kułakowskiej.” (K.Kobylarczyk)
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/347792972022217/

 

Prywatne podróże. Małe i duże

W ramach cyklu: "Prywatne podróże. Małe i duże", zapraszamy na fascynującą opowieść połączoną z pokazem slajdów z podróży Jakuba Wczelika do Tanzanii. Spotkanie odbędzie się 16 września o godz. 18.30 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, s. 11, wstęp wolny. "Po dłuższym czasie spędzonym w Zambii nieoczekiwanie dla siebieznów znalazłem się w Afryce - w miejscu już poznanym, za to w zupełnie nowej roli. Będzie o docieraniu na równik, o laniu betonu, o cudownym Zanzibarze i oczywiście o piwie. Wschód Afryki jest niezwykle malowniczy, więc zdjęcia będą mówić same za siebie.Karibu Tanzania!" (J. Wczelik)

 

Na skrzydłach historii

Już od dziewięciu  lat uczniowie krakowskich szkół mogą wykazać się zamiłowaniem do lotnictwa, a także poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie, biorąc udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Lotnictwie Na Skrzydłach Historii. Od września br. rusza jego dziewiąta edycja. W roku 2012 r. organizatorzy: Rada Dzielnicy XIV Czyżyny oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta poszerzyli formułę konkursu i zaprosili nową grupę uczestników - dzieci z klas V i VI szkoły podstawowej.

Więcej…
 

Ostatni tydzień zgłoszeń! Tuwimowskie konkursy Fundacji Czas Dzieci

Z racji ogromnego zainteresowania jubileuszowymi konkursami, organizowanymi przez Fundację Czas Dzieci, informujemy, że wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin zgłoszeń. Wszystkich sympatyków poezji Tuwima, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z tą wyjątkową inicjatywą, gorąco zachęcamy do wzięcia w niej udziału i przyczynienia się do popularyzacji twórczości poety. Z okazji zbliżającej się rocznicy urodzin Juliana Tuwima oraz obchodzonego właśnie Roku Tuwimowskiego, Fundacja Czas Dzieci organizuje dwa jubileuszowe konkursy, mające na celu ożywianie pamięci o poecie wśród młodszych i starszych czytelników. Konkurs na rodzinne słuchowisko jest przeznaczony dla rodzin, które lubią kreatywne zabawy językowe i nie boją się nowych wyzwań. Waszym zadaniem będzie nagranie własnej interpretacji ulubionego utworu Tuwima, obejmującej nie tylko słowa wiersza, ale również wszystkie możliwe dźwięki, odgłosy i instrumenty, które przyjdą Wam na myśl. Najciekawsze słuchowiska otrzymają nie tylko nagrody rzeczowe, ale zostaną też opublikowane na stronie organizatora oraz wyemitowane w rozgłośniach radiowych! Więcej informacji na temat konkursu znajdą Państwo na stronie: http://tuwim.czasdzieci.pl/konkursy/id,18-konkurs_rodzinne_sluchowisko.html.

Więcej…
 


Strona 373 z 430