Wydarzenia

Muzyczne pożegnanie lata w Nowej Hucie. Koncert „Droga do Polski”.

do_polski Wystąpią: Tomek Wachnowski z zespołem i gościnnie Adam Ochwanowski.
Koncert organizowany jest w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Tomek Wachnowski – poeta, kompozytor i wykonawca piosenek. Występował i współpracował z Mr. Bober’s Friends, TBand, MrZoob, Ryszardem Styłą, Marcinem Dańcem, Tadeuszem Woźniakiem, Zbigniewem Łapińskim, Elżbietą Adamiak, Grażyną Auguścik, Andrzejem Poniedzielskim i wieloma innymi. Jest autorem płyt: „Śniegowice”, „Właśnie tak”, „Dla bogaczy pogoda”, „Lubię te piosenki” i „Ludzie lubią mieć”. Jego piosenki można znaleźć na składankach Krainy Łagodności. Dorobek artysty wzbogacają ostatnie kompozycje muzyczne do tekstów Adama Ochwanowskiego wydane na płycie „Kołomyja i pic”.

Więcej…
 

Szpital Żeromskiego i okolice - zwiedzanie

szpital_spacer Zwiedzanie poświęcone Szpitalowi im. S. Żeromskiego i okolicy w ramach Zajrzyj do Huty 2018 i projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta. Prowadzenie: Michał Wiśniewski (Fundacja Instytut Architektury). Wstęp wolny. Zapisy do 20 IX: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

22 września 2018 r., godz. 10.00
os. Na Skarpie 66 (przed wejściem do Szpitala im. S. Żeromskiego)


Szpital Żeromskiego to jeden z największych budynków publicznych w Nowej Hucie. Osiowy, symetryczny układ założenia, który powstał w latach pięćdziesiątych budzi skojarzenia z barokowymi pałacami i ich otoczeniem. Budynek wpisywał się w nową politykę powojennej Polski, która głosiła potrzebę podniesienia standardów opieki zdrowotnej i społecznej. Spacer przybliży historię budynku oraz jego otoczenia, w którym odnajdziemy kilka spośród najstarszych części nowohuckiego założenia.

Dr Michał Wiśniewski - pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego i Międzynarodowego Centrum Kultury, członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Autor licznych publikacji o architekturze XIX i XX w. w Polsce, kurator lub współkurator wystaw nt. architektury - m.in. „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (MNK, Kraków, 2013), „Figury niemożliwe” (Pawilon Polski, 14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, 2014).

Więcej…
 

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich – zwiedzanie

kosciol_wzgorza Zwiedzanie kościoła projektu Witolda Cęckiewicza na Wzgórzach Krzesławickich w ramach projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta. Wstęp wolny. Prowadzenie: Kamila Twardowska. Zapisy do 13 IX: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

16 września 2018 r., godz. 15.00
os. Na Wzgórzach 1A


Kościół na Wzgórzach Krzesławickich, wzniesiony w latach 1981-87 według projektu Witolda Cęckiewicza, to jedno z najciekawszych dzieł nowoczesnej architektury sakralnej w Krakowie. Podczas zwiedzania dowiemy się jaki kontekst polityczny, społeczny i artystyczny towarzyszył budowaniu świątyń w PRL-u oraz co sprawia, że uznawane są one za fenomen o światowej skali – często w ogóle nieuświadomiony w zbiorowym odbiorze. Porozmawiamy o tym, dlaczego wznoszone w Polsce w latach 80. XX wieku kościoły nazywane bywają „architekturą Solidarności” oraz w jaki sposób inwestycje kościelne pozwoliły architektom na uwolnienie wyobraźni i wyrażenie fascynacji płynącym zza żelaznej kurtyny postmodernizmem. Przyjrzymy się wreszcie temu, w jaki sposób i dzięki jakim motywom Witold Cęckiewicz w swoim projekcie wszedł w dialog z wieloma wiekami artystycznej tradycji europejskiego budownictwa sakralnego. Spacer potrwa około godziny.

Więcej…
 

DKF Kropka: Pokaz filmów Aleksandra Pietrzaka

pietrzakPokaz filmów Aleksandra Pietrzaka: „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” i „Ja i mój tata”.

13 września 2018 r., godz. 18.00
Kino Studyjne Sfinks OKN, os. Górali 5

„Mocna kawa wcale nie jest taka zła”

Komediodramat, Polska 2014, 48 minut wyst.: Dorota Pomykała, Wojciech Mecwaldowski, Marian Dziędziel
Jacek nie widział swojego syna przez 18 lat. Niespodziewanie syn pojawia się z wizytą u ojca na wsi.
Film opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy są zbyt uparci, aby się pogodzić i powiedzieć sobie co czują. W uzyskaniu zgody pomaga im żywiołowa kobieta, która od kilku lat żyje z Jackiem oraz pewien mały chłopiec.

Nagrody:
Kazimierz Dolny (Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi") Nagroda Główna w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych
Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich) Nagroda "Bridging The Borders Award"
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Złote Grono w Konkursie Krótkich Filmów Fabularnych

„Ja i mój tata”

Dramat, Polska, 2018, 30 min, wyst.: Krzysztof Kowalewski, Łukasz Simlat, Agnieszka Żulewska
Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który cierpi na Alzhaimera. Syn chce poznać i zbliżyć się do swojego ojca, którego z każdym dniem zostaje coraz mniej.

Więcej…
 

Nowa Huta ETNO Week

etnoWydarzenie promujące muzykę etniczną i kulturę ludową. W programie warsztaty taneczne, muzyczne, rękodzieła, szycia, folkloru słowno-muzycznego, pokaz filmowy. Szczegóły www.artzona.okn.edu.pl.

10-22 września 2018 r.
ARTzona OKN, os. Górali 4

Więcej…
 

Finał XXI edycji konkursu Ogródek przed domem, 9.09. godz. 15.00

klub_dukat Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1) zaprasza 9 września o godz. 15.00 na finał kolejnej edycji konkursu „Ogródek przed domem”.

Piękne przydomowe ogródki to radość i duma właścicieli. Nic dziwnego zatem, że troska o zielone otoczenie domu przybiera czasem formę sąsiedzkiej rywalizacji. W północno-wschodniej części Nowej Huty ta rywalizacja została ujęta w ramy oficjalnego konkursu, organizowanego od ponad dwóch dekad przez Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, przy wsparciu Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Zgłoszone wiosną do konkursu ogródki latem oceniane są przez konkursowe jury. We wrześniu nadchodzi czas ostatecznych rozstrzygnięć, ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Finał tegorocznej, już XXI edycji konkursu, odbędzie się w niedzielę, 9 września. Początek o godzinie 15.00, oczywiście w Klubie Dukat przy ul. Stycznej 1.

Wstęp wolny!

 


Strona 6 z 400