Wydarzenia

Wyniki konkursu "przeMOC W RODZINIE"

Jury konkursu „(prze)MOC W RODZINIE” (pod hasłem „Bądźmy wrażliwi”) ogłasza następujące wyniki.

konkursu plastycznego:

1 miejsce. – Wiktoria Jeziorska – Szkoła Podstawowa nr 91
2 miejsce – Weronika Anacik – Szkoła Podstawowa nr 80
3 miejsce – Michał Dudek – Samorządowe Przedszkole nr 104
4 miejsce – Zofia Łapajerska – Szkoła Podstawowa nr 91
5 miejsce – Julia Reczek – Samorządowe Przedszkole nr 104
6 miejsce – Dawid Rupa – Samorządowe Przedszkole nr 108
7 miejsce – Nikola Sendor – Szkoła Podstawowa nr 74
8 miejsce – Weronika Ligęza – Szkoła Podstawowa nr 74
9 miejsce – Nikola Janik – Szkoła Podstawowa nr 74
10 miejsce – Aleksandra Tomerska – Samorządowe Przedszkole nr 107

Więcej…
 

Dni Nowej Huty 2018

dnh_2018

 

"OBLICZA NOWEJ HUTY" VII edycja Szlakiem Nowohuckiej Solidarności "A kuku panie generale"

oblicza_nh2Jak opowiedzieć młodzieży o ideach i historii Solidarności?

Nauczyciele Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2 i Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie znaleźli odpowiedź na to pytanie. Zorganizowali grę miejską korzystając z Nowohuckiego Szlaku Solidarności. Trasa prowadziła z budynku Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2 przez kościół oo. cystersów na os. Szklane Domy, gdzie działało Duszpasterstwo Hutników, pomnik prasy, tablicę TKRH i SFPP, pomnik Solidarności przy Placu Centralnym, pomnik Krzyża nowohuckiego, pomnik B. Włosika do kościoła Arka Pana. Na platformie Moodle zostały przygotowany kurs, aby uczniowie przed wyjściem na trasę zdobyli niezbędną wiedzę o historii Solidarności w Nowej Hucie. Kurs opracowała Jadwiga Jurczyk-Motyl nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2.

W czwartek 24 maja 7 drużyn wyruszyło na trasę. Zadania w grze miejskiej były tak zaplanowane, aby uczniowie przenieśli się do lat 80-tych XX wieku i to prawie dosłownie, bo musieli skorzystać z nagrania na kasecie magnetofonowej, napisać tekst na maszynie do pisania, ważyć papier ręczną wagą sprężynową, stanąć w kolejce, aby odebrać porcję lodów.

Do poprawnego wykonania zadań potrzebna była uczestnikom wiedza zdobyta nie tylko w kursie Moodle, ale także w trakcie dodatkowych zajęć ze swoimi nauczycielami. W loterii fantowej za poprawną odpowiedź na konkursowe pytania można było wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe. Ale nie od razu. Otrzymane talony i kartki na słodycze uczestnicy realizowali po zakończeniu gry.

Pomysłodawcą i autorem koncepcji gry jest pani Jadwiga Jurczyk-Motyl z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2. Współautorami scenariusza są panie Marzena Sula-Matuszkiewicz i Aldona Kruk z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Gra mogła być przeprowadzona dzięki zaangażowaniu nauczycieli z obu wymienionych wyżej instytucji, którzy wcieli się w role strajkujących robotników, łączników, sprzątaczki, agentów i innych postaci.

Więcej…
 

Korowód Nowohucki 2018 z okazji Dni Nowej Huty i 100-lecia niepodległości

korowod_20189 czerwca 2018 r. z okazji Dni Nowej Huty 2018 ulicami dzielnicy przejdzie barwny korowód przypominający postaci związane z terenami Nowej Huty zasłużonymi dla wolności w ramach krakowskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie organizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida będzie okazją do wspólnego, lokalnego i radosnego świętowania!

Korowód rozpocznie się o godz. 16.30. Jego trasa będzie wiodła z Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida (os. Górali 5), ul. S. Żeromskiego, al. Róż, al. Przyjaźni i al. Solidarności do Placu Centralnego im. R. Reagana, gdzie o godz. 17.00 w ramach Dni Nowej Huty 2018 zaplanowano finał wydarzenia. W namiocie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na Dniach Nowej Huty będzie można otrzymać okolicznościową publikację z biogramami prezentowanych podczas Korowodu postaci. Trzon oprawy artystycznej Korowodu w tym roku zapewni „Grypa Cyrkowa” działająca w Klubie 303 Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta oraz cheerleaderki z Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida i Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka.

Więcej…
 

Dołącz do orszaku Lajkonika - 7 czerwca od godz. 12:00

szlak_lajkonikaJuż po raz kolejny, w oktawę Bożego Ciała Lajkonik ma swoje święto! Tylko tego dnia Lajkonik uderzeniem swej buławy przynosi nam szczęście.

Dołącz do Lajkonika, wyrusz z nim i świtą włóczków w tradycyjny pochód 7 czerwca o godz. 12:00. Przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty przemierz niezmienioną od lat trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, by ulicami Franciszkańską i Grodzką dojść do Rynku Głównego. O godz. 19.20 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce pokaz bitwy w wykonaniu orszaku Lajkonika oraz finałowy taniec i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

Ale kto jest tym Lajkonikiem? Kto wciela się w role włóczków? Co jest ich motywacją do zaangażowania się i kontynuowania tej wielkiej tradycji? O tym opowiadają w naszym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=sIYiAd_HP9g

 

Niewiele osób dzisiaj wie, że przed 230 laty w Krakowie można było zobaczyć, oprócz tradycyjnego Lajkonika, jeszcze jednego jeźdźca na sztucznym koniu. Było to możliwe podczas widowiska, które przedstawiła społeczność żydowska z miasta Kazimierz przy Krakowie z okazji przybycia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 16 czerwca 1787 roku. Ale o tym opowie spektakl przedstawiony na scenie pod Wieżą Ratuszową „Tajemniczy konik z Kazimierza”, który rozpocznie się o 20.30. Nasze Muzeum wraz z Teatrem Żydowskim w Krakowie – Teatrem Midraszowym, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzyło performans muzyczny, którego celem jest przekazanie widzom historii żydowskiego konika przy okazji dorocznego pochodu Lajkonika. Ta ciekawostka historyczna jest niezbitym dowodem na wspaniałe współistnienie i przenikanie się wzajemnie dwóch kultur na terenie Krakowa. Nie wiemy, jak wyglądał żydowski Lajkonik ani też jak brzmiała muzyka, do której harcował. Muzycy i aktorzy starają się przedstawić zatem własną interpretację opowieści o koniku z Kazimierza i jego spotkaniu z królem Polski.

Już dziś zapraszamy Cię do Orszaku Lajkonika!

Więcej…
 

"Krakowska triada zamachów". Prelekcja Janusza Bastera – Przystanek Historia IPN w Krakowie, 6 czerwca 2018

triadaOddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie i Klub Historyczny im gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają w środę, 6 czerwca o godz. 18 na prelekcję Janusza Bastera pt. „Krakowska triada zamachów. Akcje zbrojne Kedywu AK wymierzone w odpowiedzialnych za terror i ludobójstwo w Generalnym Gubernatorstwie: Franka, Krügera, Koppego”.

Prelekcja odbędzie się w siedzibie Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8.

Terror i ludobójstwo w Generalnym Gubernatorstwie były planowym działaniem Niemców poszerzających swoją „przestrzeń życiową”. Urzędujący na Wawelu Hans Frank, Friedrich Krüger i Wilhelm Koppe byli tylko realizatorami tego planu i śmierć żadnego z nich by go nie przekreśliła. Jednak zamachy na nich miały znaczenie moralne, bo pokazywały Niemcom, że każdego z nich osobiście może dotknąć sprawiedliwość i podnosiły na duchu Polaków dowodząc, że państwo podziemne jest do takiego czynu organizacyjnie zdolne. Nie zmienia tego fakt, że każdego z tych zbrodniarzy uchronił wówczas od śmierci łut szczęścia, a Koppe zmarł kilkadziesiąt lat po wojnie, jako szanowany dyrektor fabryki czekolady w Niemczech.

Janusz Baster. Matematyk, ekspert zarządzania publicznego, animator inicjatyw społecznych i obywatelskich. Od kilku lat inicjator działań na rzecz pamięci o konspiracji krakowskiej w latach 40. XX wieku, autor tekstów na ten temat oraz twórca strony internetowej: www.kedyw.info.

 


Strona 9 z 389