Religioznawczy podróżnik: KONIEC ŚWIATA, KTÓRY NIE NADSZEDŁ – RELIGIA WE WSPÓŁCZESNEJ ROSJI
26 marca 2021 r., godz. 19:00
Online: ClickMeeting
Spotkanie z cyklu „Religoznawczy podróżnik” poświęcone badaniom poradzieckiej tożsamości religijnej. Prowadzenie: dr hab. Jędrzej Morawiecki, prof. UWr.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
Podczas spotkania, mającego formę rozmowy z prowadzącym, wysłuchamy opowieści o przygodzie badania poradzieckiej tożsamości religijnej. Jędrzej Morawiecki poszukiwania badawcze rozpoczął w 1999 roku, kiedy po raz pierwszy trafił do leżącej na południu Kraju Krasnojarskiego grupy Wissarionowców (Kościół "Najnowszego Testamentu"). Dalsze badania dotyczyły grup chrześcijańskich w Krasnojarsku, przez szamanistów, szamanki i szamanów w Ułan Ude, wreszcie opisywanie synkretyzmu i tzw. "switching". W Tomsku, gdzie w ramach dwóch stypendiów Erasmus Mundus opracowywał zebrane wywiady biograficzne i obserwował nasilające się represje religijne. Ostatecznie za swoimi respondentami i informatorami, zaangażowanymi w obronę mniejszości religijnych i uciekającymi przed FSB, trafił do Estonii i na Donbas. Ten wyjazd stał się wyznacznikiem nowego projektu: badań transformacji tożsamości religijnej w warunkach wojennych (na przykładzie wspólnot protestanckich w Kramatorsku i wywiadów w przyfrontowej "czerwonej strefie").
Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ.
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.
Jędrzej Morawiecki (ur. 1977) – wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest doktorem literaturoznawstwa oraz socjologii, doktorem habilitowanym nauk o kulturze i religiiAutor kilkunastu książek reportażowych i naukowych. Otrzymał szereg nagród za reportaże i formy dokumentalne (m.in. Nagroda im. Beaty Pawlak, dwukrotnie Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym, stypendium im. Jacka Stwory). Od 1998 do 2008 roku związany z "Tygodnikiem Powszechnym", równolegle był także reporterem agencji Reuters, publikował m.in. w "Polityce", "National Geographic", „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”; współpracował również z I i III programem Polskiego Radia, epizodycznie z Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Publikował w "Nowej Europie Wschodniej", „New Eastern Europe” i "Więzi". Jest współzałożycielem Grupy Dziennikarze Wędrowni, należy do grupy reporterskiej Rekolektyw oraz Unii Literackiej. W 2017 roku ukazała się w jego tłumaczeniu książka Władimira Abarinowa „Widziadła” poświęcona działaniom rosyjskich służb specjalnych. W 2018 roku opublikował monografię „Krajobraz po odwilży. Poradziecka tożsamość religijna mieszkańców współczesnych miast syberyjskich”. W zeszłym roku opublikował rozdział „Za dużo hałasu” o dziennikarzach rządowych i niezależnych w antologii Wydawnictwa Czarne „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi” (pod red. M. Nocuń).
Organizatorzy: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa, Instytut Religioznawstwa UJ.
Religioznawczy podróżnik – cykl comiesięcznych wykładów poświęcony różnorodności form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” ilustruje tę tezę, ale też zadaje pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiają się kiedy i jak można mówić o „religii” oraz poznają jej różnorodność w odległych od siebie częściach świata. Cykl realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN