Muzealne aktualności 19-25 września - Dzielnica XVIII Nowa Huta

Muzealne aktualności 19-25 września

mk

WARSZTAT KONCENTRACJI I RELAKSACJI

Pierwszy termin: 20 września (wtorek), godz. 8:15
Drugi termin: 20 września (wtorek), godz. 13:45
Trzeci termin: 21 września (środa), godz. 8:15
Czwarty termin: 21 września (środa), godz. 13:45
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa - Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa - Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty.

Proponujemy warsztat, który pomoże zwiększyć koncentrację, rozwinąć wyobraźnię i zdolność zapamiętywania, zharmonizować półkule mózgu celem szybszego i bardziej efektywnego uczenia się, a także umiejętności rozluźniania ciała i głosu, budowania poczucia i wiedzy o własnej wartości, co często stoi na przeszkodzie, by móc zrealizować pełny wachlarz własnych możliwości. Dzieci siedząc na przygotowanych poduszkach będą uczestnikami i twórcami sieci zabawy słownej, a także indywidualnych ćwiczeń koncentrujących ich na ich fizyczności, rozluźnianiu części ciała, świadomości oddechu, ruchu przepony i koncentracji na głosie zgodnie z instrukcją proponowanych ćwiczeń głosowych i ćwiczeń pamięci.

Warsztat ma dwa warianty, jest dedykowany uczniom starszych klas szkoły podstawowej (11-15 lat) i uczniom szkół średnich (15-19 lat). Zapraszamy też innych chętnych. W pierwszej kolejności przyjmujemy klasy.
Osoba prowadząca: Karina Janik

Czas trwania: 50 minut
Limit osób: Jedna klasa lub do 32 osób
Cena: 5 zł. od os. + 100 zł opłata edukacyjna za prowadzenie warsztatu
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 426-50-60.

KRAKOWSKI RÓD SMOKA NA WYSTAWIE
„KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA”


Ilustracja: Witold Chomicz, „Legenda Wawelu”, 1943 r., ze zbiorów Muzeum Krakowa

21 września (środa), godz. 19:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”.

Potwór pustoszący królestwo, bratobójstwo, wygnanie dziedzica, kobieta na tronie - to nie fabuła serialu, tylko nasze rozgrywki na krakowskiej ziemi.
Założyciele słynnego Krakowa, pradawne plemię Wiślan, może i nie latało na smokach, ale nie były im one wcale obce. Podobnie jak intrygi, walka o władzę i dynastyczne zawirowania.
W mrocznych piwnicach Pałacu Krzysztofory spotkacie się oko w oko ze smokiem oraz rodem, który zdołał go poskromić, zakładając na skale miasto.
Ale historia smoka nie kończy się wcale na Kraku i Wandzie. Zapraszamy na podróż przez dzieje najbardziej rozpoznawalnego symbolu Krakowa. Skąd się wziął na naszych ziemiach i jak przetrwał przez wieki? Przekonacie się, że smok nie jedno ma oblicze!

Prowadzenie: Kamil Stasiak.

Wstęp na oprowadzanie w cenie biletu na wystawę „Kraków od początku, bez końca”
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 426 50 60.

SYPIALNIA – KRÓLESTWO PANI DOMU
- OPROWADZANIE KURATORSKIE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

 

22 września (czwartek), godz. 15:30
Start: hol Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

Spotkanie skierowane jest głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.
Zapraszamy do sypialni państwa domu… To pomieszczenie bardzo intymne, do którego wstęp mieli w zasadzie wyłącznie członkowie rodziny oraz służba. Swoiste królestwo pani domu, w którym można było znaleźć rozmaite elementy garderoby, kosmetyki i drogie sercu bibeloty. Pan domu również zaznaczał swoją obecność drobnymi przedmiotami, pozostawionymi tu i ówdzie – czy to kołnierzyk, czy też mankiety od koszuli. Wreszcie, najmłodszy z członków rodziny mógł się bawić w sypialni swoich rodziców, czego świadectwem są rozrzucone klocki.

Zapraszamy w ramach muzealnego cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” na oprowadzanie tematyczne, podczas którego opowiemy o wybranych aspektach życia codziennego, odrobinkę o modzie, o relacjach rodzinnych oraz drobiazgach i bibelotach.

Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel, Michał Hankus / asysta: Elżbieta Lang

Limit miejsc: 10 osób - wymagana wcześniejsza rezerwacja
Udział bezpłatny.
Informacje o asyście: Elżbieta Lang, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 12 257-10-17 wew. 109/
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 426-50-60.

XXI PODGÓRSKIE DNI OTWARTYCH DRZWI

 

Dziedzictwo to źródło naszego działania i nieustająca inspiracja. To wartość, wokół której budujemy nasze myślenie o wspólnej przestrzeni, o społeczności i kulturze. Przestrzeń dziedzictwa wspaniale jest dzielić z innymi, patrzeć na nie z różnych punktów widzenia, interpretować na wiele sposobów, wplatać w nie nić własnej opowieści. Wtedy dziedzictwo nas łączy. Sumą takiego sojuszu jest tegoroczna edycja Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. Stowarzyszenie PODGORZE.PL oddaje do Państwa rąk różnorodną opowieść o Podgórzu i jego dziedzictwie. Zapraszamy!

Wejściówki do odbioru: Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, ul. Limanowskiego 51, w dniach: 17-18.09 oraz 21-23.09 w godz. 10.00-16.30. Wszelkie informacje tel.: 12 396 39 49, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udział we wszystkich wydarzeniach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi jest bezpłatny.

Cały program wydarzenia dostępny jest na stronie Stowarzyszenia PODGÓRZE.PL

Wydarzenia współorganizowane przez Muzeum Krakowa:

INAUGURACJA: W PAŁACU JERZMANOWSKICH
- SPACER
23 września (piątek), godz. 17:30
Miejsce zbiórki: Pomnik Erazma Jerzmanowskiego w Parku Jerzmanowskich
/ przy dawnej wozowni Jerzmanowskiego, dziś kościele św. Mikołaja z Tolentino, ul. Górników 27

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Stał dwór szlachecki”.

Spacer śladami pałacu i otaczającego go folwarku, który należał m.in. do Erazma Jerzmanowskiego.

Za patrona tegorocznej Inauguracji wybraliśmy Erazma Jerzmanowskiego – postać, która zapisała jedną z najpiękniejszych kart w historii Prokocimia i tym samym prawobrzeżnego Krakowa. Człowieka, dla którego dziedzictwo, kultura i filantropia były filarami życia i działania. Podążając za tematem tegorocznego święta – „łączy nas dziedzictwo”, łączymy siły z organizacjami, instytucjami i osobami, które dziedzictwo interesuje, inspiruje i które z dziedzictwem pracują. Zatem wraz z Muzeum Podgórza i wystawą „Stał dwór szlachecki”, Towarzystwem Przyjaciół Prokocimia oraz Młodzieżowym Domem Kultury im. K. I. Gałczyńskiego i zakonem augustianów w Prokocimiu zapraszamy wszystkich na Inauguracyjny spacerowy wieczór w parku i pałacu w Prokocimiu. Tomasz Ściężor wraz z Melanią Tutak opowiedzą Państwu o historii pałacu Wodzickich i Jerzmanowskich, być może nawet uda nam się dostać do środka i zobaczyć słynną salę balową Wodzickich. W budynku dawnej siedziby Towarzystwa Szkół Ludowych, dziś Domu Kultury im. K. I. Gałczyńskiego, dzięki opowieści Grażyny Fijałkowskiej dowiemy się, dlaczego Erazma Jerzmanowskiego nazwano polskim Noblem. Pani Teresa Grzybowska, dyrektorka Domu Kultury, zaprosi nas do Izby Pamięci Prokocimia.

Prowadzący: Melania Tutak, Tomasz Ściężor

***

DAWNA APTEKA TADEUSZA PANKIEWICZA, MIEJSCE SPOTKAŃ, KONSPIRACJI I SCHRONIENIA DLA MIESZKAŃCÓW GETTA
24 września (sobota), godz. 10:00-16:30
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18 (wymagane wejściówki)

Personel apteki był w latach 1941–1943 świadkiem dokonywanego przez okupanta aktu niszczenia wielowiekowej historii krakowskich Żydów. Zasługą Pankiewicza i jego współpracownic jest to, że nie pozostawali obojętni na ludzkie cierpienie, udzielali pomocy potrzebującym, a po wojnie świadczyli o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w krakowskim getcie.

***

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII KRZYSZTOFA UCHAŃSKIEGO PT. „MOCHNACKIEGO 71”
24 września (sobota), godz. 12:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wernisaż do sali „Notatnik”, która jest częścią wystawy „Stał dwór szlachecki”. Będzie to opowieść fotograficzna. Kilka lat temu rodzina Bemów opuściła stary dwór na Woli Duchackiej. Zabrali ze sobą pamięć oraz materialne ślady dawnego życia. Ale nie wszystkie. To, co pozostało, a co dostrzegł i czułym okiem uwiecznił fotograf jest poruszającą opowieścią o domu, którego już nie ma, o życiu, które go opuściło i uparcie nie chce do niego wrócić. Z fragmentów ujętych w fotograficznym portrecie wyłowione zostało echo spraw, pasji i radości – życia. Pajęcza sieć otacza nawet dzwonek do drzwi, nie ma komu pukać, nie ma kto otworzyć. Był dwór, nie ma dworu. Było życie, nie ma życia.

***

ZWIEDZANIE WYSTAWY STAŁEJ – „KRAKÓW - CZAS OKUPACJI 1939 - 1940”
24 września (sobota), godz. 15.00, 15.20, 15.30, 16.20, 17.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 (wymagane wejściówki)

***

DWORY NA WOLI DUCHACKIEJ
- WERNISAŻ WYSTAWY PLENEROWEJ STAŁ DWÓR SZLACHECKI ORAZ SPACER
24 września (sobota), godz. 17:30
Miejsce zbiórki: altana w parku na Woli Duchackiej / przy dawnym spichlerzu

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Stał dwór szlachecki.”
Spacer po dworach, starym i nowym na Woli Duchackiej oraz zabytkowym parku i pozostałościach folwarku.
Wernisaż wystawy plenerowej „Stał dwór szlachecki” realizowanej przez Muzeum Podgórza w ramach programu „Muzeum po sąsiedzku”– plenerowa opowieść o historii dworów na Woli Duchackiej oraz przechadzka śladami dworskiej historii.

Prowadzący: Melania Tutak, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej

***

HISTORIA KL PLASZOW - SPACER
25 września (niedziela), godz. 9:00 (1,5 h)
Zbiórka: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3

W 1942 r. na obrzeżach Krakowa Niemcy utworzyli obóz pracy przymusowej dla krakowskich Żydów, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili Żydzi przesiedleni z getta krakowskiego w marcu 1943 r. Do obozu trafiali też Żydzi z innych gett w Generalnym Gubernatorstwie oraz Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną, a także rodziny romskie. W sierpniu 1944 r. w obozie przetrzymywano kilka tysięcy Polaków ujętych podczas tzw. czarnej niedzieli. KL Plaszow był również miejscem egzekucji więźniów krakowskiego gestapo. Likwidując obóz, Niemcy starali się zatrzeć dowody popełnianych tu zbrodni. Dzisiaj na terenie poobozowym można jedynie zobaczyć pozostałości cmentarzy, fragmenty infrastruktury obozowej oraz ślady niwelacji terenu. Znajdują się tam także pomniki upamiętniające ofiary obozu. Celem spaceru jest przedstawienie historii KL Plaszow oraz historycznej i współczesnej topografii tego miejsca pamięci.

Oprowadza Kamil Karski (Muzeum KL Plaszow).

***

ARCHITEKTURA NIEOCZYWISTA. SPACER EKSPERYMENTALNY
25 września (niedziela), godz. 11.00 (2 h)
Zbiórka: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3

Analiza architektury to jeden ze sposobów opisu przestrzeni obozów koncentracyjnych. Budowa tego typu założeń była każdorazowo logistycznym wyzwaniem. W pracach przy powstawaniu obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow uczestniczyły prywatne polskie i niemieckie firmy, ale obóz wznosili przede wszystkim więźniowie żydowscy skupieni w grupie Barackenbau, która liczyła jednorazowo nawet 7 tysięcy osób. Podczas spaceru uczestnicy poznają historię KL Plaszow przez pryzmat architektonicznego założenia, jakim był obóz. Dzięki archiwalnym planom i fotografiom zwiedzający zyskają wiedzę o tym, jakie były warunki życia więźniów i obraz tego, jak przestrzeń obozu oddziaływała na osoby w nim osadzone.

Oprowadza Kamil Karski (Muzeum KL Plaszow).

***

STACJA BIEŻANÓW, CZYLI KOLEJOWE PERYFERIE „WIELKIEGO” PODGÓRZA - SPACER
25 września (niedziela), godz. 15.00 (2 h)
zbiórka: ul. Stacyjna przy pomniku Pod Orłem w centrum Bieżanowa

W lutym 1856 r., niespełna dekadę po doprowadzeniu drogi żelaznej do Krakowa, niewielki Bieżanów otrzymał kolejowe „okno na świat”. Tutejszą stację usytuowano na szlaku w kierunku Lwowa, wyznaczając jej rolę węzła komunikującego wielickie saliny. O jej randze świadczy to, że wyprzedzała ona o 28 lat otwarcie stacji w Podgórzu. Historia stacji Bieżanów zapisana jest w powstałych w jej obrębie obiektach, spośród których wyróżnia się stylowy (niestety zaniedbany) budynek dworca. W trakcie spaceru zapoznamy się z dziejami bieżanowskiego założenia i zajrzymy na pobliską stację Prokocim Rozrządowy.

Oprowadza Dominik Lulewicz (Muzeum Krakowa).

***

TAJEMNICE I ZAGADKI DAWNEGO PŁASZOWA - SPACER
25 września (niedziela), godz. 16.00 (ok. 1,5h)
Zbiórka: pętla tramwajowa Mały Płaszów

Przejdziemy najstarszą częścią Płaszowa. Zapoznamy się z bogatą historią tego miejsca oraz zobaczymy zachowane elementy architektury podmiejskiej z XIX w. i pocz. XX w. Poznamy też cenne walory przyrodnicze dzielnicy oraz miejsce, gdzie znajduje się geograficzny środek Krakowa. Oprowadzają: Maciej Miezian (Muzeum Krakowa) wraz z drużyną

***

ПОДҐУЖЕ ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ. ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ / PODGÓRZE DLA POCZĄTKUJĄCYCH. SPACER W JĘZYKU UKRAIŃSKIM
25 września (niedziela), godz. 12.00 (2 h)
Zbiórka: Rynek Podgórski, przed kościołem św. Józefa

Подґуже було колись окремим містом заснованим в 1784 році на лівому березі річки Вісла. Під час екскурсії погуляємо мальовничими вуличками Подґуже та побачимо найважливіші пам’ятки архітектури – ринкову площу з ратушею і костелом св. Йосифа, таємничий костелик св. Бенедикта, вілли з кінця 19 століття і... кольорові сходи. Екскурсовод: Анна Важеха Місце зустрічі: площа Ринок Подґуже, перед костелом св. Йосифа

Prowadzenie: Anna Warzecha (Muzeum Krakowa/Muzeum Podgórza)

***

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa

PATRONAT:

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa

***

ORGANIZATOR:


Stowarzyszenie PODGORZE.PL

PARTNERZY

 

Muzeum Podgórza, oddzał Muzeum Krakowa


Rada Dzielnicy XIII


Centrum Kultury Podgórza

WSPÓŁPRACA:
Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”
Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej
Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 im. Odona Bujwida
Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie
Łagiewnickie Towarzystwo Kulturalne

PATRONAT MEDIALNY

 

TVP Kraków
Wiadomości

W ŻEGLARSKIM KLIMACIE – SPOTKANIE W MOGILE, W SIEDZIBIE YACHT KLUB POLSKA KRAKÓW
- PREZENTACJA WYSTAWY POŁĄCZONA Z PIKNIKIEM

 

24 - 25 września
Siedziba Yacht Klubu Polskiego Kraków, przystań w Mogile, ul. Stanisławy Dowgiałło

Dział Fotografii Krakowskiej oraz Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zapraszają na wydarzenie towarzyszące wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

Muzeum Krakowa rusza w rejs! Zapraszamy na pierwsze sąsiedzkie spotkanie nad Wisłą. Tym razem odwiedzimy zaprzyjaźniony krakowski YACHT KLUB POLSKI, w jego przystani. W malowniczych okolicznościach przyrody będzie można zobaczyć dwie plenerowe wystawy, która przypłyną do nas tutaj z Przystani Muzeum (Bulwar Rodła) na pokładzie galaru „Szwajcarka” i galaru „Jadwiga”.
Jest to też znakomita okazja, by dowiedzieć się więcej o naszych gospodarzach - YKP KRAKÓW, jego historii, ale i skorzystać z atrakcji, które oferuje.
A wszystko to w nieformalnej atmosferze podszytej weekendowym luzem i rekreacją.
Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i innych pomocy gwarantujących skuteczny odpoczynek

Program wydarzenia:

24 września:

9.00 „Jachty schodzą na wodę” – taklowanie i wodowanie jednostek,
11.30 Cumowanie jednostek przybyłych na uroczystości – w tym naszych 2 galarów
12.00 Uroczyste opuszczenie bandery YKP
13.00 występy zespołu tanecznego
14.00 wycieczka „Po sąsiedzku” – zwiedzanie Lasku Mogilskiego
14.00 – 16.00 poczęstunek
17.00 zwiedzanie wystaw, które przypłynęły na galerach Muzeum Krakowa – spotkanie z kuratorami
18.00 pokazy filmów historycznych i współczesnych

25 września:

9.00 – 14.00 – regaty na Wiśle

Brak konieczności rezerwacji
Wstęp wolny

JOGA U HIPOLITÓW

 

24 września (sobota), godz. 10:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Co łączy wizytę w muzeum i praktykę jogi? Wyciszenie i koncentracja.

Takie efekty może przynieść zarówno kontemplacja dzieł sztuki na wystawie muzealnej, jak i praktyka jogi. A czy praktyka asan w przestrzeni muzealnej jest możliwa? Udowodnimy, że tak!

24 września zapraszamy na kolejne warsztaty jogi w Muzeum Krakowa, realizowane we współpracy ze szkołą jogi „Mayura”w Krakowie. Tym razem warsztaty odbędą się w oddziale Kamienica Hipolitów przy Placu Mariackim. Praktykować będziemy w samym sercu Krakowa, w pochodzącej z XIV wieku kamienicy, we wnętrzach której odtworzono wyposażenie typowe dla tradycyjnego mieszczańskiego domu. Po praktyce, w ramach biletu, zapraszamy na oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie.

Zapraszamy zarówno osoby praktykujące oraz tych, którzy będę dopiero stawiać swoje pierwsze kroki na macie. Prosimy o zabranie ze sobą własnych mat oraz odpowiednich strojów do ćwiczeń. Osoby nieposiadające własnej maty będą mogły skorzystać z mat dostępnych na miejscu. Przy zapisywaniu prosimy o informację dotyczącą posiadania maty.

Prowadzenie: Szkoła jogi „Mayura”

Malwina Rzonca
Dyplomowana nauczycielka hatha jogi, współzałożycielka szkoły Mayura. Praktykuje jogę 22 lata, uczy od 20 lat. Uczyła się w szkole Beaty Jamińskiej i Konrada Kocota. Uczestniczyła w licznych warsztatach prowadzonych przez znanych nauczycieli w Polsce i zagranicą. Jest absolwentką Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez kilkanaście lat związana była z tańcem współczesnym. Od dziecka uprawia różne dyscypliny sportowe. Od lat organizuje warsztaty jogi oraz obozy z jogą i rowerami.

Julian Tomaszuk
Współzałożyciel Mayury. Dyplomowany nauczyciel hatha jogi, z wykształcenia artysta-rzeźbiarz. Jogę praktykuje od 2002 roku. Uczył się u cenionych nauczycieli z Polski i z zagranicy, Konrada Kocota, Romka Grzeszykowskiego, Faequ’a Biria, Lois Steinberg, Deana Learnera. Pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach, najbardziej jednak ceni sobie zdobywanie doświadczenia poprzez praktykę własną. Uczy od roku 2005, posiada uprawnienia państwowe.

Wydarzenie odbędzie się w Kamienicy Hipolitów (Plac Mariacki 3 w Krakowie)
Prowadzenie: Szkoła jogi „Mayura” w Krakowie
Limit osób: 12
Cena: 50 zł/osoby
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35, 12 426 50 60, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

POLSKA KULTURA W OGNIU WOJNY
- SPACER

 

24 września (sobota), godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pomnik Grunwaldzki na Placu Jana Matejki

Apteka pod Orłem zaprasza na spacer, podczas którego uczestnicy poznają burzliwą historię Ołtarza Mariackiego, Hołdu Pruskiego czy Damy z Gronostajem. W trakcie wycieczki zostanie przedstawiona sytuacja polskiej kultury i nauki – wędrując po dzielnicy akademickiej uczestnicy poznają historię profesorów aresztowanych w ramach Sonderaktion Krakau czy działalności Institut für Deutsche Ostarbeit.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Cena: 15 zł/os.
Zakup biletów online i w kasie Apteki pod Orłem: KUP BILET

ARCHITEKTONICZNE PRZEMIANY KRAKOWA
W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ
- SPACER

 

24 września (sobota), godz. 14:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem zaprasza na spacer.

Podczas spaceru uczestnicy poznają historię jedynego w pełni ukończonego przez okupantów osiedla dla Niemców, zmian w przestrzeni Rynku Głównego oraz przeobrażeń na Wzgórzu Wawelskim i w jego bezpośredniej okolicy. Ponadto postaramy sobie odpowiedzieć na niełatwe pytanie: co zawdzięczamy Niemcom? A tym samym jak powinniśmy radzić sobie z trudnym dziedzictwem pozostawionym przez okupantów.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Cena: 15 zł/os.
Brak rezerwacji
Zakup biletów online: KUP BILET oraz w kasie Apteki pod Orłem

HYDROZAGADKA, CZYLI NIEDZIELA Z WYSTAWĄ „WISŁA. RE-KREACJA”
W PAŁACU KRZYSZTOFORY

 

25 września (niedziela)
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Dział Fotografii Krakowskiej oraz Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zapraszają do odwiedzenia wystawy „Wisła. Re-kreacja”. Ten dzień wypełnimy po brzegi wiślanymi opowieściami i ciekawostkami.

godz. 12:00
Oprowadzanie rodzinne: Tropem krokodyla!

Rodzinne oprowadzanie po wystawie, dla małych, dużych i wszystkich młodych duchem. Ruszymy specjalną przygotowaną trasą, pełną niespodzianek, zagadek i wiślanych wątków. Będziemy tropić, wypatrywać, przeszukiwać i odkrywać! Naszym przewodnikiem w tej wyprawie będzie krokodyl.

A dlaczego? Tego i wielu innych ciekawostek z życia Wisły dowiecie się na spotkaniu. Zapraszamy do zaprzyjaźnienia się z naszą Rzeką.

Wydarzenie na żywo
Miejsce zbiórki: Sień Pałacu Krzysztofory

Odbiorcy: Rodziny z dziećmi
Osoba prowadząca: Joanna Gellner
Limit: 25 osób
Wstęp w cenie biletu wstępu na wystawę
Konieczność rezerwacji:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

***

godz. 15:00
Oprowadzanie kuratorskie: Z nurtem!

Klasyczne, a zarazem najlepsze źródło informacji o wystawie, czyli bezpośrednie spotkanie z kuratorem, który opowie zarówno tym, co ciekawego możemy zobaczyć na wystawie, jak też o tym jak ona powstawała.

Wydarzenie na żywo
Miejsce zbiórki: Sień Pałacu Krzysztofory

Odbiorcy: Dorośli
Osoba prowadząca: Mateusz Niemiec
Limit: 25 osób
Wstęp w cenie biletu wstępu na wystawę
Konieczność rezerwacji:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

DEPOZYT PAMIĘCI - „POMIĘDZY”
- WYSTAWA CZASOWA

 

31 sierpnia - 15 listopada
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę czasową.

„Filozofowie mówią, że znajdować się „pomiędzy” to nie być ani jednym ani drugim, ale gdzieś pośrodku, jak pośrednik, wysłannik, intermezzo”.

Przez całe wakacje od lipca do sierpnia w Muzeum Podgórza dzieci z rodzicami, młodzież - Ukraińcy i Białorusini - uciekinierzy przed rosyjską agresją i białoruskim reżimem, uczęszczały do letniej szkoły językowej, którą na ich prośbę zorganizowaliśmy dla nich w naszym muzeum. Były to dwa miesiące, w czasie których nas młodzi przyjaciele próbowali przełamać barierę lęku, traumy i oswoić się z trudną sytuacją, w jakiej znaleźli się przez rosyjską agresję. Usiłowali otworzyć się na język polski, zrozumieć polską kulturę, zwiedzali z nami Kraków, uczyli się nowego miasta, aby choć w niewielkim stopniu poczuć się u nas dobrze. Bardzo się ze sobą i z nami w tym czasie zaprzyjaźnili, ale również otworzyli przed nami swoje serca. Z tego spotkania urodziła się piękna, niezwykła rzecz - zainspirowana ideą naszego „Depozytu Pamięci” - wystawa „Pomiędzy”.
Jest to niewielka rozmiarem lecz potężna ładunkiem emocji, opowieść ukraińskich i białoruskich uchodźców o nich samych. Jak pisze jedna z kuratorek wystawy:
My (uchodźcy) jesteśmy jak klucz do naszych domów, do których na razie nie możemy wrócić przez działania wojenne, represje, dlatego, że nie ma już tego domu, albo już nie ma rodzinnego miasta, została tylko pamięć o nim. A klucze są. Są symbolem przestrzeni/czasu/okoliczności „pomiędzy”.
Masza Oleksiej, Stefanija, Jurij, Viktoria i wiele wiele innych osób z Charkowa, Kijowa, Sum, Dnipro, Mikołajewo, Ochtyrki opowiedziało nam o sobie. O tym, co było „tam” i o tym co jest „tu”. Jak trudno jest być „pomiędzy”. O starcie, o smutku, bólu i nadziei. O odwadze, o swoich ojcach walczących i o pragnieniu wolności. Na narysowanej przez siebie mapie, w miejscach z których pochodzą zostawili ślady - odbicie swojego niepowtarzalnego znaku - odcisku palców, obecności. Nićmi w kolorze flag połączyli to swoje DNA z nowa ojczyzną - z Krakowem. Nad tą nieplanowaną podróżą zawiesili klucze od swoich domów - niektóre z nich nie mają już zamka. Klucze zawieszone są na nitkach, dokładnie tak jak zawieszeni są w czasoprzestrzeni ich właściciele. Na kartkach napisali nam o tym, co było najważniejsze i co jest najważniejsze.
Nad wystawą pracowaliśmy wspólnie z młodymi od kilkunastu dni. Jej montaż miał miejsce 24 sierpnia w Dniu Niepodległości Ukrainy, jej otwarcie 31 sierpnia, w dniu w którym młodzi kursanci odbierali dyplomy z przebytego kursy z języka polskiego. Momentami wydawało nam się, że to wręcz dyplom z dojrzałości, do której powinni mieć jeszcze czas dorastać.
Ta wystawa jest dla naszych przyjaciół - może Państwa sąsiadów, rodziców, uczniów, kolegów niezwykle ważnym, emocjonującym wydarzeniem, rodzajem sensu terapeutycznego, który bardzo nas do siebie zbliżył.
Gdy skończy się wojna i zapanuje pokój, ten fragment ukraińskiej historii przekażemy w czułe i najodpowiedniejsze dla tej historii ręce - ukraińskich muzealników. Póki co opowieści wojenne i klucze do domów troskliwie przechowamy.

 

Zapraszamy gorąco do oglądania Depozytu Pamięci w holu naszego muzeum. Będziecie Państwo poruszeni. Nasi kuratorzy podarowali nam klucze od swojego niedawnego życia, niech będą kluczami do nowego wspólnego, gościnnego domu.

 

„RZEKŁBYM DWA SŁOWA… ZA DUŻO” – KONKURS INTERPRETACJI TEKSTÓW DRAMATYCZNYCH Z OKRESU ROMANTYZMU, POZYTYWIZMU I MŁODEJ POLSKI

 

Z. Wierciak, „Podwójna karykatura Ludwika Solskiego” jako dyrektora teatru i w roli Chudogęby, akwarela, 1906, własność Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa organizuje IV edycję konkursu recytatorskiego „Rzekłbym dwa słowa… za dużo”.

Tym razem chcemy zwrócić uwagę nie tylko na poezję, ale także na prozę oraz, co ważniejsze, na utwory pisane specjalnie na scenę (np. komedie czy dramaty). Tegoroczny konkurs będzie towarzyszył wystawie Maszyneria teatru, która opowiada o powstawaniu spektaklu teatralnego.

Celem IV edycji konkursu jest popularyzacja dorobku literackiego poetów i dramatopisarzy tworzących w wieku XIX i na początku wieku XX. Wspólnie z uczestnikami wydarzenia poznawać chcemy dzieła, które czerpią z różnych stylów, są utworami łamiącymi schematy, a w swojej istocie pozostają aktualne do dzisiaj. Ufamy, że każdy uczestnik, mierząc się z tymi tekstami, przeżyje emocjonującą artystyczną przygodę, a jednocześnie zaprezentuje najpiękniejsze cechy swojego talentu i pokaże własny sposób interpretacji znakomitych utworów klasycznej literatury polskiej. Mamy też nadzieję, że konkurs przyczyni się do kształtowania postaw obywatelskich wśród przedstawicieli młodego pokolenia, a Dom pod Krzyżem stanie się miejscem spotkań, podczas których można będzie poszerzać i pogłębiać znajomość sztuki, wymieniać się własnymi doświadczeniami i talentami.

Jedną z nagród w konkursie będzie możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych prowadzonych przez zawodowych aktorów, które zakończy wspólnie przygotowany spektakl.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (klasy od VII do VIII) oraz ponadpodstawowych. Wszystkie potrzebne informacje dostępne są w Regulaminie, który wraz z kartą zgłoszeniową, formularzem RODO i dodatkowymi dokumentami znajduje się na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rzeklbym-dwa-slowa-za-duzo

Harmonogram konkursu

Ostateczny termin zgłoszenia udziału w Konkursie upływa 20 listopada 2022 r. o godz. 23:59.

I etap konkursu: 28 listopada (poniedziałek) 2022, godz. 10.00–17.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Finał: 19 grudnia 2022, godz. 10.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Konkursem w Muzeum Krakowa zajmuje się dr Agnieszka Kowalska (Dział Dokumentacji Historii Teatru Krakowskiego),
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 422–52–58, 422–68–64, wew. 22

 

W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09. – 09.10.2022 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”.

Wystawa czasowa „Stał dwór szlachecki” udostępniania jest w Muzeum Podgórza
dla zwiedzających według dotychczasowych zasad.
Wystawa czasowa Depozyt pamięci – „Pomiędzy” jest dostępna bezpłatnie.

POSZUKUJEMY PRAC WŁODZIMIERZA TETMAJERA!

 

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziękujemy!


Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/rd/rwww18/www/modules/mod_cookiesaccept/mod_cookiesaccept.php on line 24

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich przetwarzanie.

Zrozumiałem