Muzealne aktualności 6 - 12 listopada - Dzielnica XVIII Nowa Huta

Muzealne aktualności 6 - 12 listopada

mk

Cmentarz Rakowicki – historia miasta zapisana w kamieniu. Spacer miejski z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD 

6 listopada (poniedziałek), godz. 16:00
Miejsce zbiórki przed główną bramą ulica Rakowicka 26

Kraków naprawdę dla wszystkich.

Zapraszamy na sentymentalny, niespieszny spacer po Cmentarzu Rakowickim śladami niezwykłych krakowian i krakowianek, patriotów, uczonych, poetów i artystów. Razem z przewodniczką Elżbietą Lang odkryjemy historię ludzi, których życie i dzieła na trwałe zapisały się w dziejach miasta. Poznamy także niezwykłą galerię rzeźby na wolnym powietrzu, którą od dziewiętnastego stulecia tworzą nagrobki autorstwa najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy.

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych niewidomych i z problemami wzroku.
Limit osób: 10
Udział bezpłatny. Konieczna rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437, Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 12 426-50-60

Chłopstwo. Historia bez krawata – spotkanie wokół książki

6 listopada (poniedziałek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Zapraszamy na spotkanie autorskie.

Spotkanie z autorem książki „Chłopstwo. Historia bez krawata” – profesorem Mateuszem Wyżgą. Historyk, będąc jednocześnie badaczem wsi i od pokoleń jej mieszkańcem, wnikliwie analizuje źródła: księgi metrykalne, dokumentację gospodarczą, ale również swoją rodzinną historię, by na nowo przyjrzeć się chłopstwu i ich codzienności. W swojej książce przytacza zaskakujące argumenty popierające odważną tezę, że „świat polskiej wsi w dawnych wiekach był wielowymiarowy, różny w zależności od regionu. Świat, w którym nie brakowało chłopskich przedsiębiorców obojga płci i zamożnych gospodarzy zatrudniających ubogą szlachtę. Rozmowę z autorem poprowadzi Marcin Baran – poeta, dziennikarz i redaktor Wydawnictwa Muzeum Krakowa.
Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera
Głównym Patronem medialnym Roku Włodzimierza Tetmajera jest Radio TOK FM.
*(wypowiedź autora pochodzi z rozmowy z Małgorzatą Szlachetką, redaktor Gazety Wyborczej)
Osoba prowadząca: Marcin Baran

Limit: 50 osób
Wstęp bezpłatny
Informacje, rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 426 50 60

Sympozjum "Pokaż mi a będę umiał - rola muzeów w dydaktyce uniwersyteckiej w 250 lecie powstania KEN"

 

7 listopada (wtorek), godz. 9:00
Pałac Krzysztofory Rynek Gł. 35, Sala Miedziana - wstęp wolny

Wpisując się w obchody 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, bazując na wieloletniej, stale rozwijającej się współpracy, Muzeum Krakowa wraz z Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej chcą podjąć próbę konstruktywnego podsumowania dotychczasowych działań i odważnego spojrzenia w przyszłość, które pozwoli zarysować perspektywy dalszej współpracy akademików, muzealników i studentów.
Tematem dyskusji będzie rola, jaką ma do spełnienia muzeum w procesie uniwersyteckiego kształcenia studentów. Pod rozwagę zostaną wzięte m. in. zagadnienia:

Muzeum, jako skuteczne narzędzie polifonicznego „objaśniania świata”
W jaki sposób wiedza, której skarbnicą są muzea, może być przydatna w procesie kształcenia studentów, przyszłych nauczycieli przedmiotów humanistycznych i artystycznych
Jak kompetencje będące w posiadaniu muzealników mogą przyczynić się do kształtowania przyszłej kadry naukowej, nauczycielskiej, archiwalnej i muzealnej
Metody pracy edukacyjnej w muzeach i wykorzystanie ich w procesie kształcenia akademickiego

Do spotkania i dyskusji chcemy zaprosić przedstawicieli Uniwersytetu – wykładowców, na co dzień pracujących ze studentami oraz muzealników tworzących i realizujących programy edukacyjne. Głos chcemy oddać również studentom, aby z ich perspektywy poznać potrzeby i wrażenia płynące z wykorzystywania potencjału edukacyjnego muzeów.
Od roku akademickiego 2018/2019 Muzeum Krakowa we współpracy z Uniwersytetem Komisji i Edukacji Narodowej prowadzi szkolenia z zakresu własnych ekspozycji, wręczając studentom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce certyfikaty, uprawniające do prowadzenia zarobkowej działalności przewodnickiej na terenie Muzeum Krakowa.

W ramach uroczystego rozpoczęcia sympozjum przewidziane jest również wręczenie certyfikatów przewodnickich tegorocznym absolwentom kursu „Ekspozycje muzealne Muzeum Krakowa” na kierunkach Turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe oraz Turystyka historyczna i muzealnictwo.

Program sympozjum

Cmentarz Rakowicki – historia miasta zapisana w kamieniu. Spacer miejski z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

 

7 listopada (wtorek), godz. 15:00
Miejsce zbiórki przed główną bramą ulica Rakowicka 26

Kraków naprawdę dla wszystkich.

Zapraszamy na sentymentalny, niespieszny spacer po Cmentarzu Rakowickim śladami niezwykłych krakowian i krakowianek, patriotów, uczonych, poetów i artystów. Razem z przewodniczką Elżbietą Lang odkryjemy historię ludzi, których życie i dzieła na trwałe zapisały się w dziejach miasta. Poznamy także niezwykłą galerię rzeźby na wolnym powietrzu, którą od dziewiętnastego stulecia tworzą nagrobki autorstwa najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy.

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych i słabosłyszących.
Limit osób: 15
Udział bezpłatny. Konieczna rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437. Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 426-50-60

Haft, malarstwo, wycinanka – warsztaty towarzyszące wystawie „Wyszywanka – kiedyś i dziś "

 

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W ramach wystawy „Wyszywanka – kiedyś i dziś” prezentowanej w podcieniach Pałacu Krzysztofory od 10 października w czwartki, piątki, soboty i niedziele, aż do końca wystawy będą odbywać się warsztaty artystyczne w trzech różnych dziedzinach sztuki.

Wycinanka – metoda wycinania wzorów w kartce papieru przy pomocy skalpela. Wzornictwo dowolne, ale i tak tradycyjne ludowe jest najładniejsze. Na początku każdy będzie mógł tworzyć obrazy według przygotowanego szkicu, aby obył się z narzędziami pracy, a biorąc udział w następnych zajęciach uczestnicy będą mogli wykonać własne szkice i na ich podstawie wykonać wycinankę. Zajęcia będzie prowadzić Kateryna Hoculak, artystka, malarka, mistrzyni wycinanki.

Petrykowskie malarstwo – tradycyjna metoda dekoracji przedmiotów, a nawet budynków w Petrykiwce w Ukrainie. W 2013r. ten rodzaj dekoratywnego malarstwa został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, jako spuścizna kultury niematerialnej. Podobnego rodzaju malarstwem może pochwalić się polskie Zalipie. Jest to piękne malarstwo napawające radością i dobrym nastrojem. Podczas zajęć uczestnicy będą malować nie tylko na papierze, ale również na drewnie i tkaninach. Zajęcia poprowadzi Kateryna Hoculak.

Tradycyjny ukraiński haft – na zajęciach uczestnicy będą mogli poznać dawne techniki haftowania, stosowane wzory i ich symbolikę. Szwów w ukraińskiej tradycji jest, co najmniej 150 i dzięki tym ściegom tworzone są niepowtarzalne wzory i dekoracje, które można pooglądać na wystawie. A może, któryś z prezentowanych wzorów przypadnie do gustu i chciałby go odtworzyć? Mistrzyni haftu Tina Bondarenko na pewno nauczy jak je wykonać.

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów. Można uczestniczyć nawet we wszystkich zajęciach o ile będą jeszcze na nie miejsca. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne i każde dzieło wykonane na zajęciach można wziąć ze sobą do domu. Wiek dzieci od 8 lat, dorośli do 100 lat.

Harmonogram warsztatów

Wyszywanka
Listopad
9.11 - czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
16.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
23.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
25.11 - sobota, 15:00-17:00, sala edukacyjna
30.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Wycinanka
Listopad
12.11 - niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
12.11 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
17.11- piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
26.11 - niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
26.11 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
Grudzień
1.12 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Petrykiwskyj Rozpys
Listopad
10.11 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
19.11 - niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
19.11 - niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
24.11 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
Grudzień
3.12 - niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
3.12 - niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów w formularzu

Wydarzenia towarzyszące wystawie
„Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”
oraz będące częścią programu Roku Włodzimierza Tetmajera

 

Wykład czwartkowy „Znane i nieznane oblicza Włodzimierza Tetmajera”
9 listopada (czwartek), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Dawniej król Stanisław August Poniatowski zapraszał na obiady czwartkowe, my zaś chcemy zaprosić Państwa do Muzeum Krakowa na czwartkowe wykłady! W cykl przygotowanych prelekcji Kuratorka wystawy – Marta Marek przybliży szerokiej publiczności postać i twórczość młodopolskiego artysty Włodzimierza Tetmajera. Podczas wykładów zaprezentowane zostaną jego idee i pomysły, a także wykorzystywane przez niego motywy. Na każdym wykładzie kompleksowo zostaną omówione poszczególne tematy prezentowane na wystawie.

prowadzenie: Marta Marek

Udział bezpłatny

Konferencja „Oblicza Włodzimierza Tetmajera”
10 - 11 listopada (piatek - sobota)
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na konferencję w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera towarzyszącą wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”.

Program konferencji

10 listopada (piątek) Sala Miedziana - wstęp wolny

10.00-10.15 powitanie gości, przedstawiciel Dyrekcji Muzeum
Moderator konferencji: dr hab. Mateusz Wyżga, prof. UKEN (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej)

10.15-10.35 Włodzimierz Tetmajer. Korzenie, dr inż. Zofia Gręplowska

10.35-10.55 O związkach Włodzimierza Tetmajera z Podhalem, Lesław Dall (Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem)

10.55-11.15 Włodzimierz Tetmajer – artysta wielowymiarowy, dr Joanna Daranowska-Łukaszewska (Instytut Historii PAN)

11.15-11.35 „Przejawy rodzimości” w twórczości malarskiej Włodzimierza Tetmajera, Marta Marek (Muzeum Krakowa)

11.35-12.00 dyskusja

12.00-13.00 lunch, sale recepcyjne I p.

13.00-13.20 O związkach Włodzimierza Tetmajera z krakowskim teatrem, dr hab. Dorota Jarząbek-Wasyl, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński)

13.20-13.40 Polichromie Włodzimierza Tetmajera w kościele św. Sebastiana w Wieliczce - próba analizy dramaturgicznej, prof. dr hab. Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński)

13.40-14.00 Słownik bronowski Włodzimierza Tetmajera, dr hab. Kazimierz Sikora, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński)

14.00-14.20 przerwa kawowa

14.20-14.40 „Chłop potęgą jest i basta”. Działalność ludowa Włodzimierza Tetmajera, dr Janusz Gmitruk (Muzeum Historii Ruchu Ludowego)

14.40-15.00 „Włodzimierz Tetmajer – zapomniany ojciec Niepodległej, dr Kazimierz Baścik (Ludowe Towarzystwo Naukowo- Kulturalne w Krakowie im. Włodzimierza Tetmajera)

15.00-15.20 Współczesna recepcja twórczości Włodzimierza Tetmajera, Urszula Kozakowska-Zaucha (Muzeum Narodowe w Krakowie).

15.20-15.40 Dziedzictwo i pamięć o Włodzimierzu Tetmajerze, dr Joanna Zdebska-Schmidt, Ewelina Radecka (Muzeum Krakowa)

15.40-16.30 Dyskusja, podsumowanie

11 listopada (sobota) wydarzenia towarzyszące konferencji

11.00-12.00 zwiedzanie kościoła św. Sebastiana w Wieliczce z malowidłami Włodzimierza Tetmajera, oprowadzanie przewodnickie

12.00 uroczyste odśpiewanie Hymnu narodowego przed kościołem św. Sebastiana w Wieliczce, w ramach tegorocznej akcji „Niepodległa do Hymnu!”

13.00-14.00 oprowadzanie po wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer- siła barw i temperamentu”, Pałac Krzysztofory, Kraków, Rynek Główny 35, dr Piotr Hapanowicz

14.00-15.00 oprowadzanie po wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer- siła barw i temperamentu”, Pałac Krzysztofory, Kraków, Rynek Główny 35, Justyna Kasińska

15.00-16.00 oprowadzanie po wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer- siła barw i temperamentu”, Pałac Krzysztofory, Kraków, Rynek Główny 35, dr Piotr Hapanowicz
Tego dnia możliwość bezpłatnego zwiedzania wystawy czasowej „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” w godz. 10.00-18.00 w Pałacu Krzysztofory.

W przypadku oprowadzań ilość miejsc jest ograniczona. Konieczna jest rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” - finisaż wystawy
12 listopada (niedziela), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Z okazji 100. rocznicy śmierci Włodzimierza Tetmajera Muzeum Krakowa przygotowało wystawę czasową poświęconą jego twórczości. Co ciekawe, nie jest to pierwsza wystawa monograficzna prezentująca dorobek tego artysty, literata i polityka w naszym muzeum . 45 lat temu w wielkiej sali przy kościele Franciszkanów otwarto ekspozycję, na której wystawiono obrazy Tetmajera z zaledwie kilku muzeów w Polsce, jego rysunki i szkicowniki, a także pojedyncze pamiątki po nim. Tegoroczna, jak dotąd najobszerniejsza wystawa poświęcona temu artyście, obejmować będzie ponad 400 eksponatów z całej Polski. Jej kuratorka, Marta Marek, podczas oprowadzań wprowadzi zwiedzających w świat sztuki artysty. Przypadający obecnie Rok Włodzimierza Tetmajera jest idealną okazją do wspólnego odkrycia na nowo lub przypomnienia dzieł i postaci tego niezwykłego człowieka. Na zwiedzających czekają wspaniałe opowieści dotyczące twórczości i bogatej biografii Włodzimierza Tetmajera, która może zadziwić, a nawet niekiedy zaskoczyć. A wszystko to w otoczeniu świetnej klasy malarstwa sprowadzonego do Krakowa z całej Polski.

prowadzenie: Marta Marek

Oprowadzanie kuratorskie w cenie biletu wstępu na wystawę

Radio TOK FM

 

Mecenas Muzeum Krakowa

Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Sponsorzy wystawy

 

RE-Bau Sp. z o.o

 

Krakowskie Zakłady Automatyki S.A.

Partnerzy wystawy

 

Krakowski Holding Komunalny S.A.

 

Ekospalarnia Kraków

Główni Patroni Medialni

 

Radio TOK FM

 

Gazeta Wyborcza

Oprowadzania po wystawie czasowej "Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie"

 

9 listopada (czwartek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera , ul. Lipowa 4

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie

Wystawa opowiada o tuż powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.
Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik

Miejsce wydarzenia: Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Limit osób: 15
Cena biletu: 15 zł
Zakup biletów: kasa w oddziale Fabryki Schindlera i sprzedaż online

Obrona miast od II w. św. do chwili obecnej
na przykładzie Krakowa i jego północnych rubieży

 

9 listopada (czwartek), godz. 18:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Muzeum Krakowa – Oddział Ulica Pomorska i Rada Dzielnicy V Krowodrza zapraszają na spotkanie z cyklu Porozmawiajmy o Krowodrzy:
"Obrona miast od II w. św. do chwili obecnej na przykładzie Krakowa i jego północnych rubieży".
Krakowa broniono od północy, choć niestety nie zawsze rękoma polskich żołnierzy. Sztukę prowadzenia wojny udoskonala każdy konflikt, jednakże utrzymanie miast jako dogodnego punktu oporu i logistyki do dziś pozostaje podstawą prowadzenia działań defensywnych.
Opowiemy jak Niemcy usiłowali przygotować ówczesny „Krakau” do obrony przed Sowietami, angażując w to lokalnych Mieszkańców. Grzegorz Jeżowski podzieli się wynikami swoich badań, które obalają mit marszałka Koniewa - związany z "manewrem który ocalił Kraków".
Generał Mieczysław Bieniek przeniesie nas do czasów współczesnych. Opowie o ewolucji pola walki od (oby) ostatniej obrony Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem realiów wojny XXI wieku. Bo już dziś Polska, w tym Kraków, wychodzą im naprzeciw. W razie kolejnego zagrożenia, które oby nigdy nie nastąpiło.

Gośćmi spotkania będą:
Grzegorz Jeżowski – oddział Ulica Pomorska
generał Mieczysław Bieniek
Pomysł i prowadzenie: Łukasz Mańczyk, radny Dzielnicy V Krowodrza

Udział bezpłatny

Halberstamowie. Chasydzka dynastia w Podgórzu

 

9 listopada (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie "Zanim wyrosły mury."

Chasydzka dynastia Halberstamów należała do najbardziej znanych ultraortodoksyjnych rodzin w Galicji, a następnie w II RP. Jej przedstawiciele byli znanymi w świecie żydowskim cadykami i rabinami. Swoje główne siedziby mieli w Bobowej, Nowym Sączu i Gorlicach, a także w Krakowie i w Podgórzu, w którym działało stowarzyszenie, bożnica i szkoła hebrajska imienia Benziona Halberstama, uznawanego przez jego zwolenników za cudotwórcę.

Prowadzenie: Aron Halberstam

Udział bezpłatny.

Gdzie kręcono ,,Listę Schindlera”? - Akademia Krakowa 2023

 

12 listopada (niedziela), godz. 11:00
Miejsce zbiówki: Dworzec Główny w Krakowie (od strony Planu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, pod tablicą upamiętniającą robotników przymusowych wywiezionych na roboty do Niemiec)

Cykl spacerów tematycznych dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. „Kraków na srebrnym ekranie – historia krakowskiego kina”

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnym cyklu spacerów Akademii Kraków: „Kraków z kamerą, nie tylko kameralnie”, który zabierze Państwa w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą… filmy i krakowskie kina. W trakcie spacerów poznamy historię krakowskiej kinematografii, czy też popatrzymy na historyczne wydarzenia przez pryzmat dzieł filmowych. Będziemy także starali się uchwycić kadry ze znanych filmów, które na swój plener wybrały właśnie Kraków.

Stolica małopolski jest odwiedzana ze względu na swój unikatowy charakter, mnogość zabytków, czy szereg interesujących instytucji – jedną z ważniejszych składowych jej fenomenu jest również film, którego światowa premiera odbyła się w 1993 roku. Nikt chyba nie przypuszczał, jaki sukces odniesie nagrodzony Oskarami film Stevena Spielberga pt. Lista Schindlera – dość powiedzieć, że co roku wystawę stałą w dawnej Fabryce Emalii Oskara Schindlera odwiedza kilkaset tysięcy osób zainteresowanych tą historią, a spora część na własną rękę podążą szlakiem scen znanych z filmu.

Przedstawiona w Liście Schindlera historia niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował 1198 Żydów od śmierci – w przeważającej mierze została zrealizowana właśnie w Krakowie. To tu funkcjonowała wspomniana wcześniej fabryka, jak i również getto oraz obóz koncentracyjny. Mimo wielu nieścisłości ekipa filmowa starała się jak najwierniej oddać charakter tej historii, czasem realizując sceny w lokacjach autentycznych, najczęściej jednak tworząc wierne rekonstrukcje.

Podczas spaceru edukacyjnego uczestnicy nie tylko zobaczą miejsca znane z filmu, ale zostaną one również skonfrontowane z oryginalnymi scenami i opatrzone profesjonalnym komentarzem merytorycznym.

Prowadzący: Jan Jakub Grabowski

Limit osób: 30 osób (zestawy słuchawkowe)
Bilety w cenie 15 zł do nabycia na stronie https://bilety.mhk.pl
lub w kasach Muzeum Krakowa
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji, e – mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

11 listopada - sobota (Święto Niepodległości) – Muzeum nieczynne (wyjątkowo czynna wystawa czasowa W. Tetmajer w Pałacu Krzysztofory godz. 10:00 -18:00).

Mury Obronne oraz Barbakan są tymczasowo zamknięte.

 

Pozostają w naszej pamięci


Cmentarz Rakowicki, fot. Muzeum Krakowa

Gdy nadchodzi czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze i groby. Zapalamy znicze na mogiłach tych, którzy odeszli z naszej społeczności.
Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Wspominajmy wszystkich dziękując za ich pracę dla Muzeum Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzania strony Pozostają w naszej pamięci poświęconej pamięci Pracowniczek i Pracowników Muzeum Krakowa, których nie ma już z nami.

 

81. Konkurs Szopek Krakowskich

 

1 listopada (środa) - 5 grudnia (wtorek)

Ruszają zapisy ON-LINE na 81. Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.

W tym roku zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzimy w formie elektronicznej. Zapisy ruszają od 1 listopada 2023 roku i potrwają do 5 grudnia 2023.

Wszystkie Osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz na stronie https://szopki.muzeumkrakowa.pl
W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje: 81. Konkurs Szopek Krakowskich - Muzeum Krakowa

Mecenasa Muzeum

Wodociągi Miasta Krakowa S.A

 

Partner Główny wystawy:

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

 

Sponsorzy i partnerzy wystawy:

Artim Sp. z o.o.

 

Imago Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o.

 

Gamescape Sp. z o.o.

 


Słodkości zapewnia nam
Piekarnia Cukiernia "Ekler"

 


Dofinansowano z budżetu państwa
- ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 


81. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO

 

Konkurs „Barwny Tetmajer” oraz Rodzinna ścieżka edukacyjna
na wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

 

Zapraszamy do udziału w konkursie „Barwny Tetmajer” oraz do zwiedzania wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” korzystając z Rodzinnej ścieżki edukacyjnej.

Konkurs „Barwny Tetmajer”

Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie „Barwny Tetmajer”.

Aby wziąć w nim udział, należy przyjść na wystawę i spróbować rozwiązać przygotowane zagadki i łamigłówki, które znajdują się na karcie pracy. Karty pracy można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) bądź pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum Krakowa. Następnie uzupełniony kupon konkursowy z tyłu karty należy oderwać i wrzucić do skrzynki znajdującej się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej. Raz w miesiącu odbywać się będzie rozstrzygnięcie konkursu, a zwycięzców zaprosimy do nas po odbiór nagród. Chcecie wiedzieć, co na Was czeka? Wpadnijcie do nas i sami się przekonajcie biorąc udział w konkursie!

Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie internetowej konkursu.

Pozostałe informacje moża uzyskać w Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: 124265060, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Skrzynka znajdująca się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej, do której należy wrzucać uzupełnione kupony konkursowe.

Podsumowując okres wakacyjny pragniemy z radością poinformować, że w konkursie dla dzieci i ich rodzin „Barwny Tetmajer” laureatami zostali:
w miesiącu lipcu: Jakub Płaza, Marek Vrbata i Jan Strzelecki
w miesiącu sierpniu: Rita Bigaj, Lena Góralczyk i Antonina Durlik
Laureatom i Laureatkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za niezwykle ciekawe odpowiedzi!
Konkurs towarzyszy wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”, którą do 12 listopada można oglądać w Pałacu Krzysztofory. Na wystawie znajduje się także rodzinna ścieżka edukacyjna.

Rodzinna ścieżka edukacyjna


Punkty Rodzinnej ścieżki edukacyjnej

Na wystawie znajduje się także specjalna ścieżka edukacyjna dla rodzin z dziećmi. Podążajcie wspólnie śladami Jana Kazimierza – syna artysty Włodzimierza Tetmajera. Zwiedzając kolejne sale wypatrujcie informacji na panelach. Pomogą Wam one zgłębić wiedzę na temat kultury chłopskiej, a także zachęcą do pogłębionych rozmów na temat twórczości malarskiej Tetmajera. Dodatkowo w ramach ścieżki przygotowano dwa interaktywne stanowiska. Na jednym możecie spróbować ułożyć własną kompozycję malarską, żonglując przy tym planami. Zaś na drugim zgadnąć, czym pachniała dawna podkrakowska wieś.

W razie potrzeby osoby z Obsługi wystawy na pewno pomogą znaleźć kolejne stanowiska. Dobrej zabawy!

Mecenas Muzeum Krakowa

 

Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Sponsorzy wystawy

 

RE-Bau Sp. z o.o.

 

Krakowskie Zakłady Automatyki S.A.

Partnerzy wystawy

 

Krakowski Holding Komunalny S.A.

 

Ekospalarnia Kraków

Główni Patroni medialni

 

Radio TOK FM

 

Gazeta Wyborcza

 

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

 

Szanowni Państwo, 11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Ciche godziny w Muzeum Nowej Huty
i w Podziemnej Nowej Hucie

 

Drodzy Goście!
W każdy czwartek w godzinach 15.00-17.00 w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie obowiązują „ciche godziny”, w czasie których „uspokajamy” nasze wystawy. Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób wysoko wrażliwych, do osób ze spektrum autyzmu, ale także do wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców.
Pamiętajmy, aby w trakcie „cichych godzin” wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.
W tym czasie w przestrzeni wystaw nie odbywają się zajęcia z edukatorami i przewodnikami. Przyciszone są niektóre multimedia.

Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem
– zakończenie tzw. okresu przejściowego

 

Miasto Kraków od 2010 r. sukcesywnie obejmuje kolejne obszary przepisami o parkach kulturowych, które tworzone są w celu zachowania krajobrazu kulturowego wybranych terenów.

Powoływanie parków kulturowych to sposób zarządzania zabytkową przestrzenią oraz kluczowe narzędzie poprawy wizerunku danego miejsca, mające służyć m.in. w walce z chaosem reklamowym w przestrzeni publicznej. Jest to też najnowocześniejsza forma ochrony dziedzictwa, przewidziana w ustawie
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (obok wpisu do rejestru zabytków, uznania za pomnik historii czy odpowiedniego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego).

Uchwała Rady Miasta Krakowa nr LXXXIII/2368/22 z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem weszła w życie 1 września 2022 r. Od tego momentu lokalne instytucje, przedsiębiorcy oraz właściciele budynków mieli dodatkowy rok na dostosowanie się do przyjętych zasad. Dotyczy to zwłaszcza obiektów i elementów (m.in. szyldów, tablic i urządzeń reklamowych) istniejących na tym terenie przed powołaniem parku. Termin ten mija 31 sierpnia br. Jesteśmy zatem o krok od pełnego funkcjonowania nowych regulacji wprowadzonych na terenie Kazimierza i Stradomia.

Kazimierz ze Stradomiem to wyjątkowy obszar znajdujący się na terenie najcenniejszej historycznie części Krakowa, stanowiący ciekawą mozaikę terenów o różnym charakterze, genezie i sposobie zagospodarowania. Walory tego unikatowego terenu doceniono już na początku XX w., wpisując ten konkretny układ urbanistyczny do rejestru zabytków pod nr A-12. Widnieje on również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO a także wchodzi w skład historycznego miasta, uznanego zarządzeniem Prezydenta Polski za pomnik historii.

Teren parku, oprócz wskazanego w nazwie Kazimierza, będącego niegdyś autonomiczną jednostką osadniczą i Stradomia – dawnego przedmieścia Krakowa, obejmuje także część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Ochroną został objęty obszar o łącznej powierzchni przeszło 140 hektarów.

Należy przypomnieć, że wzorem już funkcjonujących parków kulturowych, uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem, obejmuje przepisy regulujące prowadzenie robót budowlanych, działalności handlowych i usługowych, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych oraz zasady dotyczące możliwości umieszczania szyldów, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych (także na barkach) oraz urządzeń technicznych. Uchwała porządkuje również kwestię prowadzenia przewozu osób za pomocą pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym (tzw. meleksów).

Miastu zależy aby przestrzeń parku kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia była estetyczna, uporządkowana ale również efektywnie zarządzana. Patrząc wstecz - na dawny wygląd Starego Miasta, które jako pierwsze zyskało status parku kulturowego, musimy pamiętać o ogromnej zmianie jaka zaistniała w wyglądzie tego miejsca. Mamy nadzieję na uzyskanie podobnego efektu w obszarze Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem.

Przypominamy, iż wszelkie informacje dotyczące zasad i regulacji obowiązujących na terenie objętym ochroną można znaleźć na stronie internetowej www.parkikulturowe.krakow.pl. Miasto prowadzi także bieżące działania informacyjne w social mediach, za pośrednictwem profilu „Parki kulturowe w Krakowie”, w serwisie społecznościowym Facebook, jak również specjalną infolinię, działającą w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, pod numerem telefonu 12 616 18 15.

 


Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/rd/rwww18/www/modules/mod_cookiesaccept/mod_cookiesaccept.php on line 24

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich przetwarzanie.

Zrozumiałem