IPN rozda w niedzielę mapy/broszury o getcie krakowskim i katalogi wystawy "Przerwana historia"
14 marca 2024 r. przypada 81. rozpoczęcia przez Niemców likwidacji getta krakowskiego. Wzorem poprzednich lat, dla upamiętnienia żydowskiej społeczności miasta, w niedzielę 17 marca 2024 r. o godz. 12.00, z pl. Bohaterów Getta do dawnego KL Plaszow, wyruszy Marsz Pamięci.
Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wystawi na pl. Bohaterów Getta stoisko z bezpłatnymi mapami/folderami o getcie krakowskim (autorstwa Jerzego Sokołowskiego, emerytowanego pracownika Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Michała Zajdy z Archiwum IPN). Nasza mapa pozwala zlokalizować ślady getta we współczesnym Krakowie, a towarzyszące jej opisy przedstawiają historię tego miejsca.
Pracownicy IPN będą na miejscu w niedzielę od godz. 11.00. Uprzejmie proszę o rozpowszechnienie tych informacji.
Rozdamy także kilkaset ilustrowanych katalogów ubiegłorocznej wystawy „Przerwana historia” (autor Michał Zajda). To opowieść o Krakowie utraconym, o społeczności żydowskiej, która została niemal w całości wymordowana przez niemieckiego okupanta.
W 20-leciu międzywojennym mieszkająca w Krakowie społeczność żydowska liczyła ponad 55 tys. osób, jednak tuż przed wybuchem wojny i w pierwszych jej miesiącach szukali tu schronienia Żydzi z innych miast Małopolski, a nawet Warszawy, Łodzi czy Kalisza, przymusowo wysiedleni przez Niemców do Generalnego Gubernatorstwa. Na przełomie 1939 i 1940 r. w Krakowie mieszkało ok. 68–70 tys. Żydów. Wojnę przeżyło ok. tysiąc z nich.
Przedwojenny Kraków był silnym ośrodkiem żydowskiej kultury. Działały tu właściwie wszystkie liczące się organizacje, towarzystwa i instytucje żydowskie. Obecny był pełny koloryt ugrupowań politycznych i religijnych. Znacząca część tej wielkiej i wrośniętej w krajobraz miasta społeczności żydowskiej była zasymilowana. Miała zarazem długą tradycję, bowiem pierwsze ślady żydowskiego osadnictwa w mieście odnotowuje się w XI w.
Trzeba przypominać o tym utraconym bogactwie, o dorobku Żydów-krakowian – kulturalnym, społecznym, naukowym, o świecie, który został na skutek działań niemieckiego okupanta bezpowrotnie utracony. Musimy pamiętać o cierpieniu i Zagładzie mieszkańców Kazimierza i innych dzielnic naszego miasta.
Getto krakowskie
6 września 1939 r. wojska niemieckie wkroczyły do Krakowa. Od tego momentu rozpoczął się proces systematycznego ograniczania praw oraz brutalnych prześladowań krakowskich Żydów. Okupacyjne władze niemieckie w marcu 1941 r. utworzyły w Podgórzu getto, które w dniach 13-14 marca 1943 r. krwawo zlikwidowano, mordując i deportując do obozu KL Auschwitz jego mieszkańców. Dużą część Żydów z podgórskiego getta pognano 13 marca 1943 r. do obozu Plaszow.
Wypowiedź historyka z Oddziału IPN w Krakowie dr. Romana Gieronia: https://www.facebook.com/reel/273310729192182