Nowe sale dydaktyczne dla elektryków z Nowej Huty. ArcelorMittal Poland wspiera kształcenie fachowców
Klasy elektryków w Zespole Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie mogą już uczyć się fachu w nowych pracowniach szkolnych, które zostały wyremontowane dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland. Na wyposażenie warsztatów firma przeznaczyła 60 tys. zł. Uczniowie mogą też korzystać z transferu wiedzy i praktycznych wskazówek od pracowników krakowskiej huty.
W ciągu ostatnich miesięcy dzięki wsparciu firmy szkoła mogła wyremontować trzy z czterech sal warsztatowych. - Te działania nie tylko poprawiły warunki pracy. Udało się także stworzyć przestrzeń, która umożliwia uczniom zdobywanie praktycznych umiejętności w odpowiednich, nowoczesnych warunkach. Rozumiemy, jak istotny jest transfer praktycznej wiedzy, dlatego chcemy ją przekazać młodzieży, jednocześnie promując zawód elektryka – mówi Karolina Muza-Adamiec, szefowa Kampusu, People & Culture manager w ArcelorMittal Poland. - Od początku naszego programu klas patronackich przyświeca nam jeden cel – wsparcie kształcenia technicznego i zachęcanie uczniów do pracy w przemyśle. Dziś widzimy, jak realne działania przekładają się na efekty i tworzą lepsze warunki do nauki zawodu – dodaje Wiktoria Werner, specjalistka ds. wizerunku pracodawcy w ArcelorMittal Poland.
Czwarta sala w ZSE nr 2 jest remontowana przy udziale uczniów trzeciej klasy elektrycznej – tej, którą hutniczy koncern objął swoim patronatem. To nie tylko pomoc, ale i praktyczna nauka przez działanie.
Podczas otwarcia gotowych sal w ZSE nr 2 odbył się również XIV Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych dla młodych talentów ze szkół w Krakowie i okolicy. Uczniowie kształcący się w zawodach technik elektryk, technik mechatronik, technik elektronik, technik informatyk oraz w zawodach pokrewnych mieli okazję zaprezentować swoje projekty w trzech różnych kategoriach: automatyka i robotyka, elektrotechnika i elektronika oraz informatyka, a ich prace były oceniane m.in. pod kątem innowacyjności czy funkcjonalności przez komisję składającą się z członków Oddziału Nowohuckiego SEP, przedstawicieli świata nauki oraz ekspertów z ArcelorMittal Poland.
Pracownie klasy patronackiej ArcelorMittal urzekły wszystkich członków komisji konkursowej, która pierwszy raz w historii przyznała nagrodę specjalną.
- Środki pozyskane w ramach współpracy znacząco przyczyniły się do poprawy infrastruktury pracowni elektrycznych (np. modernizacja ich systemów zasilających), ale również samego procesu dydaktycznego m.in. poprzez pozyskanie nowego sprzętu do ćwiczeń laboratoryjnych – wyjaśnia Krzysztof Oliwa, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie. – Nowe pracownie to nie tylko efekt wsparcia finansowego, ale również ogromnego zaangażowania firmy oraz pracy nauczycieli i uczniów technikum elektrycznego. Przy okazji XIV Małopolskiego Konkursu Technicznych Prac Własnych mogliśmy pochwalić się przed pracodawcą i innymi szkołami nowoczesnymi przestrzeniami dydaktycznymi. Bardzo dziękuję firmie za zaangażowanie oraz efektywną współpracę, która przyczynia się do rozwoju kształcenia przyszłych fachowców – dodaje.
W ramach projektu klas patronackich ArcelorMittal Poland wsparł także Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej, które również otrzymały fundusze na wyposażenie sal dydaktycznych. Z nowych przestrzeni uczniowie tej szkoły korzystają od listopada.
Kontakt / informacje dodatkowe:
Sylwia Winiarek-Erdoğan
tel. +48 32 776 76 30
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marzena Rogozik
tel. +48 12 290 40 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
O ArcelorMittal Poland
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 50 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 9000 osób wraz ze spółkami zależnymi. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.
Firma zmieniła polskie hutnictwo. Zainwestowała już ponad 11 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczyła częstotliwość wypadków o 90 proc., znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmniejszyła emisję CO2 o 42 proc., dzięki czemu zakłady ArcelorMittal Poland stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Firma jest jedynym w Europie i jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m, także tej obrabianej cieplnie.
ArcelorMittal Poland konsekwentnie angażuje się we wspieranie społeczności lokalnych, realizując liczne programy edukacyjne, ochrony zdrowia czy poprawiające bezpieczeństwo. W ciągu minionych lat firma przeznaczyła na te cele ponad 25 mln złotych.
Więcej informacji o ArcelorMittal Poland można znaleźć na stronie internetowej: www.poland.arcelormittal.com
O ArcelorMittal
ArcelorMittal jest jedną z wiodących na świecie firm hutniczych i wydobywczych. Jest obecna w ponad 60 krajach z hutami surowcowymi w 15 z nich.
W 2024 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 62,4 mld dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 57,9 mln ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 42,4 mln ton.
Naszym celem jest produkować inteligentną stal dla ludzi i planety. Stal - wytworzona dzięki innowacyjnym procesom, które wykorzystują mniej energii, emitują mniej dwutlenku węgla, a także zmniejszają koszty. Stal, która jest czystsza, bardziej wytrzymała i nadająca się do wielokrotnego użytku. Stal, którą można wykorzystać w samochodach elektrycznych, czy przy budowie infrastruktury do wytwarzania energii odnawialnej, wspierając społeczeństwo w transformacji, jaką przechodzi w tym stuleciu. Nasza stal, utalentowana kadra oraz kultura przedsiębiorczości pomogą wspierać świat w dokonywaniu tej zmiany. Wierzymy, że właśnie to jest potrzebne, aby stać się stalową firmą przyszłości.
ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS).
Więcej informacji o ArcelorMittal można znaleźć na stronie: www.corporate.arcelormittal.com