Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w Nowej Hucie 2019
Muzeum Krakowa kolejny już raz zaprasza do swoich oddziałów na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.
17 listopada w niedzielę Już w niedzielę wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny, a wstęp na wystawy będzie kosztować jedynie złotówkę.
Nowohuckie oddziały Muzeum Krakowa również zapraszają - zapraszamy do sprawdzenia oferty:
Muzeum Nowej Huty
os. Centrum E 1
10.00–17.30
wystawa czasowa: Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie,
wystawa czasowa: Mój drugi dom? Huta im. Lenina
- 11.00 – Moja Nowa Huta
Czy mogę nazwać moją dzielnicę moim domem? Czy na moim osiedlu jest wszystko czego mi potrzeba? Czego brakuje albo co jest niepotrzebne na moim podwórku? I czy podobają mi się moje okolice? Na te pytania będą mogli odpowiedzieć sobie mali uczestnicy warsztatów w twórczy sposób. Podczas zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6-10 lat będzie można opowiedzieć o swojej najbliższej przestrzeni – domu i osiedlu.
Prowadzenie: Izabela Stawarz
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających - 12.00 – Mój drugi dom? Huta im. Lenina
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej poruszającej kwestie dotyczące socjalnych funkcji zakładu pracy w okresie PRL oraz znaczenia kombinatu metalurgicznego na przestrzeni lat. Wystawa jest rezultatem poszukiwań niestandardowych kategorii interpretacyjnych związanych z Hutą im. Lenina.
Prowadzenie: Piotr Kapusta - 14.00 – Kino Światowid
Budynek dawnego kina Światowid to nie tylko sala kinowa i zimnowojenny schron. To również wiele, na ogół niedostępnych zakamarków będących świadkami wielowątkowej historii tego budynku – tajemnicze czerpnie, podziemne korytarze, stara projektornia, klimatyczna antresola i zrujnowany bar. Spacer po niedostępnych na co dzień miejscach stanowił będzie być może jedną z ostatnich okazji, aby zobaczyć minione oblicze tego reprezentacyjnego i niegdyś jednego z najnowocześniejszych obiektów kinowych w mieście…
Prowadzenie: Bartosz Arkuszewski
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających
Podziemna Nowa Huta
os. Szkolne 37
10.00–17.00
wystawa stała: Stan zagrożenia
- 10.00 – Podziemna Nowa Huta
Spacer po nowohuckich schronach połączony ze zwiedzaniem wystaw związanych z tematyką zimnej wojny i obrony cywilnej. Trasa spaceru: schron w dawnym kinie Światowid, os. Centrum E 1, schron pod Zespołem Szkół Mechanicznych, os. Szkolne 37 oraz schron na os. Szkolnym 22 (schron pod przyszłym centrum trasy schronowej).
Prowadzenie: Maciej Miezian, Zbigniew Semik
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających - 14.30 – Potrzeba schronienia
Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno ludzi, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w swoich skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. Uczestnicy warsztatów edukacyjnych zainspirowani częścią wystawy „Podziemna Nowa Huta” przy os. Szkolnym 37 wykonają prace plastyczne nawiązujące do tematyki ekspozycji. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Prowadzenie: Izabela Stawarz
Miejsce zbiórki: os. Szkolne 37 (budynek Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających
Pełna oferta wszystkich iddziałow otwartych w ramach Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich dostępna na stronie Muzeum Krakowa.
Przez cały dzień można samodzielnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe w oddziałach Muzeum Krakowa. Wyjątek stanowi oddział Thesaurus Cracoviensis, do którego wstęp możliwy jest jedynie z przewodnikiem. Ostatni zwiedzający będą wpuszczani 30 minut przed zamknięciem.
Obowiązuje opłata w wysokości 1 zł za wstęp na wszystkie wystawy. Udział w pozostałych wydarzeniach (warsztaty, spacery, wykłady, debaty, koncerty, kuratorskie oprowadzanie, pokazy) jest bezpłatny.
Przez cały dzień we wszystkich oddziałach muzeum będzie można nabyć muzealne wydawnictwa z 20-procentowym rabatem.
Szczegółowe informacje i rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających
poniedziałek-niedziela: 10.00-19.00
tel. 12 426 50 60, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.