Bezpłatne zajęcia dla opiekunów osób ze schorzeniami neurologicznymi finansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków
Zajmujesz się rodzicami, żoną, mężem lub bliską Ci osobą, która zmaga się ze schorzeniami neurologicznymi lub innymi chorobami neurodegeneracyjnymi?
Zapraszamy do udziału w grupie wsparcia dla rodzin i opiekunów osób z organicznymi uszkodzeniami mózgu. Celem spotkań jest próba uporania się z wyzwaniem, jakim jest opieka nad bliską, niekiedy nieuleczalnie chorą osobą.
Spotkanie się z ludźmi, którzy zmagają się z tym samym problemem i potrafią nas zrozumieć, integrują, leczą z poczucia bezsilności oraz pokazują, że nasze doświadczenia nie mają jednostkowego charakteru, że są osoby, które mierzą się z podobnymi lękami i trudnościami jak Ty.
Na spotkanie może przyjść każdy, kto chce podzielić się problemem, ma określone kłopoty z kimś bliskim i potrzebuje wsparcia. Grupa ma charakter otwarty – można przyjść na spotkanie w dowolnym czasie.
Udział w spotkaniach pozwoli na:
• lepsze radzenie sobie z emocjami, które towarzyszą opiece nad osobą chorą
• przyjrzenie się własnym potrzebom
• odreagowanie stresu związanego z opieką
• poznanie przyczyn zachowań bliskiej osoby
• wymianę doświadczeń z osobami w podobnej sytuacji i roli życiowej
Zapraszamy na cykl 25 spotkań (po 60min), w każdy poniedziałek.
Proponowane bloki tematyczne:
1. Omówienie grupy chorób neurodegeneracyjnych – charakterystyka biologiczna i psychologiczna.
2. Sposoby radzenia sobie ze stresem u opiekuna.
3. Potrzeby osoby chorej a potrzeby własne.
4. Postępujące otępienie i problemy z nim związane.
5. Trudności emocjonalne, zaburzenia emocjonalne.
6. Zaburzenia nastroju, depresja.
7. Utrata osoby bliskiej, proces żałoby po stracie osoby bliskiej.
Kontakt telefoniczny i zapisy pod numerem: (12) 262 92 99 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00.
Prowadzący grupę wsparcia:
Michał Skowronek – magister psychologii, w trakcie całościowego szkolenia z psychoterapii systemowej par i rodzin w Ośrodku Szkoleń Systemowych, przy Krakowskim Ośrodku Terapii. Jestem uczestnikiem studiów podyplomowych z logopedii klinicznej na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W swojej pracy staram się łączyć profesjonalizm i empatię z wiedzą naukową opartą na dowodach z zakresu neuropsychologii oraz psychologii systemowej.
Obecnie jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. W Stowarzyszeniu Dobrej Nadziei prowadzę również terapię indywidualną, par oraz rodzin.
Rodowity bochnianin. W wolnych chwilach podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe, gram na gitarze oraz piszę wiersze.
Anna Roman - magister psychologii o specjalności klinicznej i neuropsychologii. Obecnie uczestniczka studiów podyplomowych z zakresu geriatrii i opieki długoterminowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Psycholog w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Krakowie.
Swoją wiedzę oraz doświadczenie zdobywałam podczas licznych szkoleń, warsztatów oraz praktyk. Przez lata angażowałam się w działalność wolontarystyczną poszerzając swoje umiejętności i kompetencje społeczne. Wolny czas wykorzystuję na podróżowanie po świecie, poznawanie ludzi oraz poszerzanie własnych horyzontów.
Projekt finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.