Ogrody osiemnastki
"Ogrody Osiemnastki" - złóż wniosek do 15 kwietnia! | regulamin projektu
Ogólne założenia:
Projekt jest skierowany dla mieszkańców Nowej Huty, którzy chcą zagospodarować i upiększyć teren zielony wokół swojego bloku, który jest terenem gminnym. Nawiązuje do historii Nowej Huty, pomyślanej jako miasto ogrodów. Ma walor aktywizujący - wpływa pozytywnie na odtwarzanie więzi społecznych pomiędzy sąsiadami, integruje wokół wspólnej idei, edukacyjny – popularyzuje wśród dzieci i młodzieży postawy proekologiczne, oraz estetyczny – daje komfort obcowania z zielenią i wpływa na atrakcyjność terenu wokół bloku, a co za tym idzie, na jakość życia mieszkańców.
1. Do projektu mogą przystępować wspólnoty poszczególnych bloków. Nie mogą to być pojedyncze osoby, ani mieszkańcy tylko jednej klatki, lecz przedstawiciele całego bloku. Najlepiej, aby odbyło się to w drodze uchwały Rady i Zarządu Wspólnoty. Jeśli to nie będzie uchwała, prosimy o sporządzenie listy podpisów poparcia ¾ mieszkańców danego bloku.
2. Uchwała (bądź lista podpisów) powinna być załączona do deklaracji przystąpienia do projektu, którą można pobrać ze strony Rady Dzielnicy XVIII (lub w jej siedzibie), wypełnić oraz dostarczyć osobiście do siedziby Rady Dzielnicy XVIII, os. Centrum B 6 w terminie do 15 kwietnia br.
3. W deklaracji znajduje się zastrzeżenie, że w ciągu roku trwania projektu oraz w roku następnym wokół bloku Wnioskodawców nie będą prowadzone prace inwestycyjno-remontowe, jak np. termomodernizacja, wymiana kanalizacji czy oświetlenia itp.
"Ogrody Osiemnastki" 2022 - termin składania wniosków
Szanowni Państwo, zapraszamy uczestnictwa w projekcie "Ogrody Osiemnastki" 2022. Jednocześnie informujemy, że do końca lipca 2022 można składać deklaracje przystąpienia do projektu.
Serdecznie zapraszamy do pobrania druku deklaracji.
"Ogrody Osiemnastki" w nowej odsłonie
W tym roku po raz trzeci Rada Dzielnicy XVIII dofinansuje zielone inicjatywy mieszkańców Nowej Huty. Projekt "Ogrody Osiemnastki" wystartuje wiosną w nowej zmienionej formule.
W poprzednich latach zasady uczestniczenia w projekcie były bardzo proste. Trzeba było wytypować miejsce na podwórku, na którym miał powstać ogródek lub wskazać miejsce już istniejącego zielonego skwerku. Zgłosić chęć uczestniczenia w projekcie w porozumieniu z wspólnotą i zarządcą nieruchomości. Na piśmie wymienić rośliny lub inne potrzeby dotyczące zagospodarowania terenu i oszacować kwotę. Zasada jest taka, że za kwotę wydzieloną ze środków budżetu dzielnicy Zarząd Zieleni Miejskiej robi zakupy, a mieszkańcy sami dokonują nasadzeń i dbają potem o zagospodarowany teren.
Są mieszkańcy, którzy od początku projektu korzystają z wsparcia Rady Dzielnicy. Jedną z takich osób jest pan Jarek – mieszkaniec os. Ogrodowego. - Pierwszy raz skorzystałem z projektu „Ogrody Osiemnastki” w 2016 roku. Jak tylko dowiedziałem się o takiej możliwości od razu przygotowałem i złożyłem pismo w tej sprawie. Zgodnie z wymaganiem Rady Dzielnicy XVIII jako Organizatora, projekt miał poparcie Administratora i Zarządu budynku. Jestem autorem pomysłu na stopniową poprawę estetyki zieleni i nasadzenia 15-tu rabat wokół bloku. W 2016 roku prosiłem o zakup, wrzosów, hortensji bukietowych, cebul roślin ozdobnych (tulipany, krokusy, żonkile). Prosiłem również o wsparcie w postaci akcesoriów ogrodniczych tj. ziemi ogrodniczej, torfu, oraz rollboarderów do osłony rabat z roślinami, które zaimpregnowałem osobiście i zamontowałem wokół rabat wiosną 2017r. Warto zaznaczyć, że większość z tych roślin oraz infrastrukturę rabat udało się utrzymać. Cieszą mnie i mam nadzieję, że mieszkańców oraz przechodniów do dziś. – opowiada dumny ze swojego ogródka.
"Ogrody Osiemnastki" - pliki do pobrania
Szanowni Państwo, zapraszamy do pobrania materiałów informacyjnych dotyczących projektu "Ogrody Osiemnastki" 2020: